Mahkemeler bedava müziğin fişini çekiyor

Mahkemeler bedava müziğin fişini çekiyor
Mahkemeler bedava müziğin fişini çekiyor
Para vermeden müzik indirmenin bir yolu daha kapandı. 50 milyon kullanıcısı olan LimeWire artık yok

Önceki gün New York’ta Amerikalı bir yargıcın aldığı karar, 50 milyon kişinin kullandığı LimeWire’ın fişini çekti. Dünyanın en büyük müzik paylaşım sitelerinden biri olan LimeWire kapanıyor. Üstelik sadece kapanmakla kurtulursa kendini şanslı sayacak.
Amerikan mahkemesi daha önce başka paylaşım sitelerinin de başına geldiği gibi LimeWire’ın telif haklarını ihlal ettiğine karar verdi. Bu kararın üzerine siteye girenler internet üzerinden bedava müzik indirme şenliğinin sona erdiğini haber veren bir notla karşılaşıyor: Telif hakkı olan içeriğin izinsiz indirilmesi ve paylaşılması yasadışıdır!
Tabii ki bu Amerikan Kayıt Endüstrisi Birliği’nin yeni bir zaferi. Ama endüstri siteyi kapatmakla yetinmeyecek gibi görünüyor. Ocak ayında taraflar tekrar mahkemenin huzuruna çıkacak ve LimeWire’ın endüstriye verdiği zararı tazmin etmesini konuşacak. Tabii bu 50 milyon kullanıcısı olan, ayda üç milyara yakın şarkının indirildiği site için zor günler başlayacak. LimeWire yetkilileri, faliyetlerine devam edeceklerini söylüyor. Ama dosya paylaşımı yasaklandıktan sonra ne işe yarayacakları şimdilik pek belli değil. Belli ki LimeWire da Napster’ın kaderini paylaşıyor. Tıpkı, Grokster ve Morpheus gibi.

Müzik endüstrisinin sanal düşmanları
Napster (1999)
Müzik paylaşım sitelerinin babası, 1999’da kurulmuş ve hemen küresel bir fenomene dönüşmüştü. İki yıllık bir hukuk savaşının ardından ABD müzik endüstrisi tarafından mağlup edildi, şimdi müzik satan yasal bir site olarak işliyor.
Kazaa (2001)
Avrupa’nın Napster’a cevabı. ABD, Hollanda ve Avustralya’da birbiri ardına açılan davaların sonunda o da yasal sınırların içine girdi.
Torrent Spy (2005)
Kayıt firmalarının bire bir bağlantı kuran paylaşım sitelerine açtığı davalar, paylaşım sitelerinin bir araya geldi .Torrent Spy gibi sistemleri ortaya çıkardı. Bu da 2008’de kapatıldı
The Pirate Bay (2006)
Dünyanın en büyük paylaşım sitesini kuranlar hapse atıldı. Site hâlâ aktif ve dünyanın en popüler 19. sitesi. 
(The Independent)


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  İnternet

  ,

  Avustralya

  ,

  Hollanda

  ,

  haber