Malkovich 'Aydınlık'a bakıyor

John Malkovich yeni filmiyle seyircinin karşısına çıkmaya hazır.

NEW YORK - John Malkovich yeni filmiyle seyircinin karşısına çıkmaya hazır. Ancak 40'a yakın filmde rol alan ünlü aktör, bu sefer kameranın arkasında yer alıyor.
'Satıcının Ölümü', 'Tehlikeli İlişkiler',
'Fareler ve İnsanlar', 'Con Air', 'Demir Maskeli Adam', 'John Malkovich Olmak' ve 'Jan Dark' gibi birçok önemli yapımda rol alan oyuncunun yönetmenliğe ilk adımı 'The Dancer Upstairs' (Üst Kattaki Dansçı) Avrupa'da ekim ayında gösterime girecek. Ancak film henüz ABD'li bir dağıtımcı bulamadı. Nedeni ise belki de biraz 'gerilla işi' olması...
Nicholas Shakespeare'in 1997 tarihli romanından sinemaya uyarlanan 'The Dancer Upstairs', Peru'nun Aydınlık Yol Gerillaları'nın (Maoist Shining Guerrilla) kurucusu Abimael Guzman'ın 1992'de tutuklanışıyla gelişen olayları konu alıyor. Kitaptaki gibi film de bilinmeyen bir Güney
Amerika ülkesinde geçiyor.
Bir polisin hikâyesini anlatan 'The Dancer Upstairs'de geçtiğimiz senenin En İyi Erkek Oyuncu Oscar'ı adaylarından Javier Bardem'in (Before Night Falls) başrolde. Filmde polis memuru Agustin Rejas bir yandan gerilla liderini yakalamaya çalışırken öte yandan ailesini ve âşık olmaya başladığı bale hocasını korumaya çalışıyor.
Yönetmenliği de denemeli
Peki 47 yaşındaki John Malkovich neden bir anda yönetmen olmaya karar veriyor? Aktör 'kameranın önünde bunca tecrübeden sonra, bir de arkasını deneyeyim' demiş. Shakespeare'in romanının daha 40'ıncı sayfasında "Evet, bunu çekmeliyim!" diyerek, hemen yapımcı ortağı Russel Smith'i arıyor ve beş senelik çekim süreci böylelikle başlıyor. Romanın son derece 'zekice' yazılmış olduğunu söyleyen Malkovich,
"Politikayı çok yorucu buluyorum!" diyor. Bu siyasi romanda asıl ilgisini çeken politik görüşlerden çok insana dair, gündelik hayatımızda da sıkça karşılaştığımız gücün ve ideallerin yozlaşmasıymış.
Çekim aşamasına 1998 yılında gelen 'The Dancer Upstairs', John Malkovich'in finansörlerle arası bozulunca bir yıl beklemek zorunda kalıyor. "Para için yapılan işin hiçbir değeri olmaz!" diyen oyuncu/yönetmen İspanyol Lolafilms şirketinin başkanı Andres Vicente Gomez'le anlaşarak filme tekrar başlıyor.
Şu sıralar Kübalı eşcinsel yazar Reinaldo Arenas'ın hayatını anlatarak, Küba yönetiminin eşcinsellere karşı negatif tutumunu gözler önüne seren yine siyasi içerikli 'Before Night Falls' ile gündemde olan Javier Bardem, 'The Dancer Upstairs'de rol almaktan gurur duyduğunu söylüyor. Bardem'in Malkovich'e olan hayranlığı küçük yaşlarında başlamış. Ancak bu hayranlık filmin çekimleri sırasında biraz sorun yaratmış 'Kamera arkasındaki kişiye hayran olan her oyuncunun aynı hatayı yapmasının kaçınılmaz' olduğunu söyleyene Bardem, "Ona o kadar güvenirsiniz ki, her hareketinizde onay almak istersiniz. Malkovich'e sürekli
'nerede durayım', 'nereye gideyim' gibi sorular soruyordum!" diyor. Malkovich, Bardem'in bu sorularına sonunda şu cevabı vermiş; "Kusuru bakma ama oyuncu sensin. O senin rolün, onu nasıl oynayacağını ben söyleyemem!"
Böylelikle Javier Bardem üç hafta sonunda, Malkovich'in oyuncularının rollerinin sorumluluğunu almasını isteyen bir yönetmen olduğunu anlamış. Daha sonraki günlerde ise gayet iyi anlaşan ve çalışan bir oyuncu/ yönetmen portresi çizmişler. John Malkovich, çalışma ortamındaki bu uyumun, 'The Dancer Upstairs'in başarısını yüzde 100 etkileyeceğini düşünüyor. (The New York Times)