Man Booker ödülü adayları belirlendi

Man Booker ödülü adayları belirlendi
Man Booker ödülü adayları belirlendi

Man Booker ödülünün sahibi geçen yıl 'Bring Up the Bodies' adlı eseriyle İngiliz yazar Hillary Mantel olmuştu.

Dünya edebiyatının saygın ödüllerinden Man Booker'ın bu yılki adayları açıklandı. İngiltere, Zimbabve, Yeni Zelanda, Kanada, Avustralya, Malezya ve İrlanda'dan 13 aday ve eseri, 10 Eylül'de ikinci bir değerlendirmeye tabi tutulacak ve kalan adayların en iyisi 15 Ekim'de açıklanacak.

Dünya edebiyatının saygın ödüllerinden Man Booker’ın bu yılki adayları açıklandı. İngiltere , Zimbabve, Yeni Zelanda, Kanada, Avustralya, Malezya ve İrlanda’dan 13 aday ve eseri, 10 Eylül ’de ikinci bir değerlendirmeye tabi tutulacak ve kalan adayların en iyisi 15 Ekim’de açıklanacak.

Man Booker 2013’e aday gösterilen yazarlar ve eserleri şöyle: Tash Aw (Five Star Billionaire), Noviolet Bulawayo (We Need New Names), Eleanor Catton (The Luminaries), Jim Crace (Harvest), Eve Harris (The Marrying of Chain Kaufman), Richard House (The Kills), Jhumpa Lahiri (The Lowland), Alison MacLeod (Unexploded), Colum McCann (Transatlantic), Charlotte Mendelson (Almost English), Ruth Ozeki (A Tale for the Time Being), Donal Ryan (The Spinning Heart) ve Colm Toibin (The Testament of Mary).

Man Booker ödülünde her yıl, İngiliz Milletler Topluluğu ve İrlanda Cumhuriyeti vatandaşlarının İngilizce kaleme aldığı eserler değerlendirmeye alınıyor. Bu yıl 45. kez düzenlenen yarışmanın kazananına 50 bin pound para ödülü veriliyor.

Ödülün sahibi geçen yıl, 'Bring Up the Bodies' adlı eseriyle İngiliz yazar Hillary Mantel olmuştu.