Manu Chao'nun Paris'i

Alternatif küreselleşme yanlılarının simgesi olan, Clandestino ve Esperanza adlı albümleriyle tüm dünyada geniş bir dinleyici kitlesi edinen Manu Chao bir kitap-CD çıkarmaya hazırlanıyor. Manu Chao, çizer arkadaşı Wozniak'la birlikte hazırladığı kitap-CD'yi 1 Kasım'da Fransa'da yayımlayacak.

PARİS - Alternatif küreselleşme yanlılarının simgesi olan, Clandestino ve Esperanza adlı albümleriyle tüm dünyada geniş bir dinleyici kitlesi edinen Manu Chao bir kitap-CD çıkarmaya hazırlanıyor. Manu Chao, çizer arkadaşı Wozniak'la birlikte hazırladığı kitap-CD'yi 1 Kasım'da Fransa'da yayımlayacak. Chao hayranlarını sevindirecek 'Siberie m'etait contee' (Sibirya'nın Bana Anlattıkları) isimli projenin oluşum süreci oldukça ilginç. Chao ve Wozniak, internet vasıtasıyla tanıştıktan sonra sürekli görüşmeye başlarlar. Akıllarına, küçük bir okul defterini anımsatan kitap fikri gelir. Bu eğlenceli fikir, zamanla değişmeye başlar ve kitaba şarkıların da eşlik etmesine karar verilmesiyle proje büyür.
İkili, çalışmak için Paris'te bütün bir kışı birlikte geçirecekleri mütevazı bir daire tutarak işe başlamışlar. Kitap için önce Wozniak bir şiirini ortaya koyar. Chao bunun üzerine bilgisayarında kayıtlı cümle kırıntılarını, kısa şiirleri, şarkı sözlerini ortaya çıkarır. Wozniak yazılar için, eğlenceli çizimler yapar. Sürekli eklemelerle bahar geldiğinde 22 bölümden 120 sayfalık bir kitaba ulaşılmıştır. Sonra müzikler çalışılır.
'Benim Sibirya'm Paris'tir'
Manu Chao, çalışmayı 'bir kış kitabı' sözleriyle tanımlamaktan yana. İlham kaynağı da Paris kışıymış: "Paris'in kışları, benim Sibirya'mdır. Paris'te kış bir rüyaya benzer. Beyazlar altında kalmış bir şehir, mavi bir gökyüzü. Hayatın biraz gerçeküstü ve şaşırtıcı olduğu bu ortam kendimi iyi hissetmemi sağlıyor."
Sanatçı kitapta politik bir mesaj olup olmadığı sorulduğunda Irak savaşının sinirlerini bozduğunu belirtip kitaptan George W. Bush'a gönderme yapan bir cümleyi gösteriyor: "Aptallıktan, aptallardan ve onların yandaşlarından nefret ediyorum." Kitapta yaşama dair bilgece sözler de var. Mesela bir bölümün girişi şöyle: 'Bir şeyleri yoluna koymak
için geçmişin acıları üzerine bir çizik atmak şarttır!'. Müzik CD'sinde ise Chao'nun önceki albümlerindeki Latin kökenli şarkılarının aksine her yönüyle 'Fransız Şarkılar' yer alıyor. Albümün bir diğer farkı ise çok daha akustik olması. Sözleri de doğal olarak Fransızca olan şarkılarda akordeon öne çıkıyor ve kalın bir Manu Chao sesi enstrümanın arkasında şarkılar boyunca ilerliyor. Chao bu müzik çalışmasını 'bir 'Sibiryalı Parislinin' Mali'ye yolculuğu' diye tanımlıyor. Sanatçıya göre bu çalışma Malili Amadou ve Miram'ın albümlerine yaptığı katkılar için de kendisine ilham kaynağı olmuş.
İkilinin projeyi Fransa'da piyasaya sürme biçimi de, hayli ilginç. Albümün piyasaya sunuluş biçimi yemek yeme sırasına benzetilmiş.
'Aperitif' olarak 23 Eylül'de kitabın 25 sayfalık bir bölümü ve altı parçadan oluşan cd makul bir fiyata satışa sunuluyor. 'Sıcak yemek' olarak düşünülen albümün tamamı ise 1 Kasım'da piyasaya sürülecek. Daha ileri bir tarihte de 'tatlı' olarak çalışmanın İspanyolca versiyonunun yayımlanması bekleniyor.
Bu arada Manu Chao hayranlarına bir müjde daha; sanatçı şu anda iki yeni albüm üzerinde çalışıyor! Albümlerden biri İspanyolca/Portekizce karışımı dildeki Latin şarkılardan, diğeri ise Katalan Rumbalarından oluşacak. (Le Monde)