Marilyn Monroe'nun okuma notları çıkıyor

Marilyn Monroe'nun okuma notları çıkıyor
Marilyn Monroe'nun okuma notları çıkıyor
Marilyn Monroe'nun gizli yazar âşıkları, bizzat kendi notlarıyla ortaya çıkacak. Kitap sonbaharda geliyor

LONDRA - Marilyn Monroe’nun günlük tarzı yazıları, şiirleri, okuma notları ve fotoğrafları ‘Fragments’ (Fragmanlar) adıyla, ekim ayında yayımlanıyor. Vaktiyle aptal sarışın rollerini üstlenerek ünlü olan Monroe’nun James Joyce, Walt Whitman ve Samuel Beckett tutkunu bir edebiyatsever olduğu sonunda kanıtlanacak.
Vaktiyle elinde James Joyce ve Walt Whitman kitaplarıyla pozlar verip kendi hakkındaki önyargıları tiye alan ya da artıran Marilyn Monroe’nun, ilgi alanının bu iki yazardan ibaret olmadığı da kitapta ortaya çıkıyor. 36 yaşında intihar ederek ölen ünlü oyuncuyu yakından tanıyanlar onun tutkulu bir okuyucu, New York’ta yaşarken müze gezip tiyatrolara giden bir kültür delisi olduğunu söylüyor.

Rönesans sanatı
George Bernard Shaw, Tennessee Williams, Ernest Hemingway, D. H. Lawrence, F. Scott Fitzgerald ve John Steinbeck gibi isimleri içeren büyük bir kütüphanesi olan Monroe’nun sonbaharda çıkacak kitabı başka alanlarda yazdıklarını da içeriyor tabii ki. Mesela Rönesans sanatıyla ilgili okumaları sırasında aldığı notlar, memela aşkları, mesela mektupları ve 30 kadar fotoğrafı. Fragments’in editörü Bay Comment, bazı bölümlerinin Monroe’nun gönül işleriyle ilgili yorumlarını da içereceğini ima etmişti. Nitekim, Monroe’nun üçüncü eşi ünlü oyun yazarı Arthur Miller’le ilişkisi hakkında günlüğüne aldığı notlar da bu kitapta yer alacak. (The Independent)