Marilyn'in kadim fotoğrafçısına veda

Marilyn'in kadim fotoğrafçısına veda
Marilyn'in kadim fotoğrafçısına veda
Magnum'un ilk kadın fotoğrafçısı Eve Arnold, ünlü isimlerin yanı sıra önemli sorunları da kamerasıyla kaydetti. Ama onun için Marilyn Monroe'nun yeri ayrıydı

Magnum ajansının ilk kadın fotoğrafçısı, ‘Uygunsuzlar’ setinde çektiği Marilyn Monroe fotoğraflarıyla oyuncunun en bilinen görüntülerinden bazılarına imza atan Eve Arnold 99 yaşında öldü. Arnold, Hollywood şöhretlerini, Malcolm X, Jacqueline Kennedy gibi isimleri görüntülediği fotoğraflar kadar yoksul kesimin, dünyanın farklı bölgelerindeki göçmenlerin, azınlıkların fotoğraflarıyla da tanınıyordu.
1913’te Rus bir anne babanın çocuğu olarak Philedelphia’da doğan Arnold, kariyerine New York’ta bir fotofiniş tesisinde çalışarak başladı. Yine New York’ta aldığı altı haftalık bir fotoğraf eğitiminden sonra fotoğrafçılığı hem bir meslek hem de bir kendini ifade aracı olarak benimsedi. Ele aldığı meselenin derinlerine inen fotoğrafçılık geleneğinin temsilcisi olan Arnold’un hayatında seyahat da önemli bir yer tutuyordu. Güney Afrika, Afganistan ve o zamanlar ABD ’li bir fotoğrafçı için girmenin çok zor olduğu Sovyetler Birliği, Çin gibi ülkelerde çeşitli çalışmalara imza atan Arnold’un her çalışması bir albüm dolduracak kadar verimli sonuçlar veriyordu. 1950’lerden 80’lere kadar fotoğrafları çeşitli dergilerde basılan Arnold’un 1980’de açtığı ilk kişisel sergisinde de Çin’de çektiği fotoğraflar yer almıştı. 

Marilyn’in yeri ayrı
Magnum ajansına katılan ilk kadın olmanın da etkisiyle kadın fotoğrafçılara karşı ayrımcı tutum konusundaki duyarlılığı Arnold’un tanındığı bir başka yönü. “Gündelik hayatı alıp onun ne kadar özel olduğunu göstermek dünyanın en zor şeyi” diyen Arnold, ünlü fotoğraflarında da tam tersi bir yol izleyerek, onların parıltılı dünyalarında gündelik olanın peşine düştü. Çektiği Joan Crawford, Marilyn Monroe, Isabella Rossellini ve Marlene Dietrich gibi ünlülerle yakın arkadaş olan fotoğrafçı, çektiği onca ünlü arasında 10 sene beraber çalıştığı Marilyn Monroe’yla işbirliğinin özel bir yeri olduğunu söylerdi.
Magnum’un kurucularından Robert Capa’nın ifadesiyle çalışmaları “Dietrich’in bacakları ile patates toplayan göçmenlerin acı hayatları arasında bir yere denk gelen” Arnold, 2003’te Britanya İmparatoru Nişanı’, 2010’da da Sony Dünya Fotoğrafçılığı ödüllerinde yaşam boyu başarı ödülüne değer görülmüştü.