Marina Abramovic'in son performansı kendi cenazesi!

Marina Abramovic'in son performansı kendi cenazesi!
Marina Abramovic'in son performansı kendi cenazesi!
"Cenaze töreni bir sanatçının son eseridir" diyen performans sanatının önce ismi Marina Abramovic'in son performansı kendi cenazesi olacak! Abramovic, kendi cenaze töreninin ipuçlarını Sydney'deki konuşmasında verdi.

 

Performans sanatının önce ismi Marina Abramovic öldükten sonra gerçek bedeninin ve iki sahtesinin en uzun yaşadığı üç şehre gömülmesini ve cenaze töreninde Antony Hegarty’nin şarkı söylemesini istedi. 

Marina Abramovic son performans gösterisi için kendi cenaze törenini senaryolaştırdı ve canlı müzik , renkli kıyafet zorunluluğu ve kara mizah içerecek şekilde planladı. Kaldor Public Art Projesi için 12 gün kaldığı Sidney’de yaptığı konuşmada “Bir sanatçı bilinçli olarak ve korkmadan ölmeli” ve “Cenaze töreni bir sanatçının ölmeden önceki son eseridir” diyerek senaryosunun ipucunu verdi.


Dinleyicilerden birinin sorusu üzerine cenaze töreni senaryosunun detaylarını anlattı. “Üç tane Marina olsun istiyorum. Tabi ki biri gerçek ikisi sahte olacak… Ama bu Marinaların en uzun yaşadığım üç şehir olan Belgrad, Amsterdam ve New York’a gömülmesini istiyorum” dedi ve kimsenin gerçek bedeninin nereye gömüldüğünü bilmesini istemediğini ekledi. Henüz kabul etmemiş olsa da Antony Hegarty’nin de ‘I Did It My Way’ şarkısını söyleyeceğini duyurdu.

Abramovic, arkadaşı yazar Susan Sontag’ın 2004’te Paris Père Lachaise mezarlığında katıldığı cenazesinde kendi törenini planlamaya karar verip New York’a döner dönmez avukatına kendi senaryosunu sunduğunu anlattı.

Marina Abromovic ile baklava muhabbeti  ETİKETLER:

  New York

  ,

  Müzik

  ,

  Mizah

  ,

  Amsterdam

  ,

  yazar