Marmaris'in film festivalinde 12 Eylül var

Marmaris'in film festivalinde 12 Eylül var
Marmaris'in film festivalinde 12 Eylül var

Festival 3 Temmuz da Beynelmilel in gösterimiyle bitiyor.

Haber: ÖMÜR ŞAHİN / Arşivi

MARMARİS - Siz bu satırları okurken, Marmaris amfi tiyatrosu akşamki Serdar Akar imzalı ‘Dar Alanda Kısa Paslaşmalar’ gösterimine hazırlanıyor olacak.
Marmaris’in ilk film festivali ‘7 Yönetmen 7 Film’in bir parçası bu gösterim. Geride bıraktığımız hafta sonu açıldı festival. Derviş Zaim’in ‘Filler ve Çimen’, Ezel Akay’ın ‘Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü’, Özcan Alper’in ‘Sonbahar’, Zeki Demirkubuz’un ‘Masumiyet’, Serdar Akar’ın ‘Dar Alanda Kısa Paslaşmalar’, Sırrı Süreyya Önder’in ‘Beynelminel’ filmleri ve Derya Alabora, Turgay Tanülkü, Umut Kurt, Mesut Akusta, Emin Gürsoy gibi oyuncularla Serdar Akar, Ezel Akay yönetmenler ve Halit Refiğ’in eşi Gülper Refiğ de Marmaris’teydi.  Festivalin 26 Haziran’daki açılış gecesinde geçen yıl yitirdiğimiz sinemanın devi Halit Refiğ de anıldı.
Festivalle ilgili sohbetlerde de altı çizilen nokta gösterilecek bütün filmlerin bir şekliyle 12 Eylül’den izler taşıyor olmasıydı. Sadece ‘Beynelmilel’, ‘Eve Dönüş’ ya da ‘Sonbahar’ın değil, ‘Masumiyet’te de, ‘Dar Alanda Kısa Paslaşmalar’da ve hatta ‘Filler ve Çimen’de de 12 Eylül var.
Bir dönem 12 Eylül’ün mimarı Kenan Evren’le anılan (hatırlatalım, kendisi 18 yıl Marmaris’te yaşadı) bu kent için hayırlı bir festivaldi. Festival, 3 Temmuz’da Sırrı Süreyya Önder’in ‘Beynelminel’iyle sona erecek.