Maruf, bir deli oğlan!

Yeni sezonla birlikte yerli filmler birer ikişer gösterimdeki yerini alıyor. Bu hafta sıra 'Maruf'ta.

İSTANBUL - Yeni sezonla birlikte yerli filmler birer ikişer gösterimdeki yerini alıyor. Bu hafta sıra 'Maruf'ta. 'Gemide' ve 'Dar Alanda Kısa Paslaşmalar' ile birçok ödül kazanan Serdar Akar'ın yönettiği, Meltem Cumbul, Nihat İleri, Ruhi Sarı, Arzu Oş, Emine Şans Umar ve Haldun Boysan'ın rol aldığı film ekim başında Altın Portakal Film Festivali'nde yarışmış ama eli boş dönmüştü.
'Maruf' sıra dışı bir film. İzleyenlere ilk cağrıştırdığı şey Shakespeare'in ünlü eseri 'Hamlet'. Destansı, masalsı,
'hayaletli' bir Doğu hikayesi...
Filmin zamana meydan okuyan tüm klasik hikâyeleri benzer, sıra dışı konusu şöyle: Maruf'un (Ruhi Sarı) taşlı da olsa tarlası, yatalak da olsa anası (Emine Şans Umar), sert de olsa babası (Nihat İleri) vardır. Bir de güzel mi güzel bir sevgilisi (Arzu Oş). Her şey ahenk içinde sürüp gitmektedir. Ya da Maruf öyle zannetmektedir. Bin yıldır aynı köyde yaşamaktadırlar... Maruf, Maruf'un ailesi, komşular, Süryaniler, Yezidiler, Müslümanlar... Maruf'un en büyük isteği askere gidip gelip sevdiği kızla evlenmektir.
Her şey, her şeyin bozulduğu anda başlar. Babası Maruf'u askere göndermek istemez, çünkü yatalak anneye bakacak kimse yoktur. Maruf'un amcası (yine Nihat İleri) derede ölü bulunur. Yengesi Cankız (Meltem Cumbul) dul bir kadındır artık. Babası Maruf'u Cankız'la evlendirmek ister, töreler böyle buyurur. Tüm törelere, tüm kutsal kitaplara, tüm kurallara uymaya çalışır Maruf, ama olmaz. Gerçeğin yedi yüzü vardır. Kimi yeraltında görünür, kimi ulaşılmaz kalelerden, belki de arkamıza bakmamız yeter...
Meltem Cumbul'un yapımcılarından biri olduğu filmdeki hayalet görüntüleri sinemamızda bir ilk. Hayalet görüntüleri çekimler sırasında görüntü yönetmeni Mehmet Aksın'ın Akar'la birlikte bizzat geliştirdiği (adını 'High 23' koymuşlar!) hayalet makinesiyle elde edilmiş. Senaryosunu Önder Çakar ve Serdar Akar'ın yazdığı filmin müziği ise alternatif rock topluluğu Replikas'ın imzasını taşıyor. (Kültür Sanat)