Marx'tan esinlendi Turner'ı kaptı

Marx'tan esinlendi Turner'ı kaptı
Marx'tan esinlendi Turner'ı kaptı
İngiltere'nin prestijli çağdaş sanat ödülü Turner Prize'ı bu yıl, Karl Marx'tan esinlendiği ve Afrika sanatını yansıttığı video enstalasyon çalışmasıyla İrlandalı sanatçısı Duncan Campbell kazandı.

İrlandalı enstalasyon sanatçısı Duncan Campbell, ödülünü Londra ’daki Tate Britain Müzesi’nde düzenlenen törenle alırken, aynı zamanda 25 bin sterlinin de sahibi oldu. İrlanda’nın Glasgow şehrinde yaşayan 42 yaşındaki Duncan Campbell, Alman filozof Karl Marx’tan esinlendiği ve Afrika sanatını yansıttığı video enstalasyon çalışmasıyla 2014 Turner Prize’a layık görüldü. 30’uncu kez verilen Turner Prize için heykel ve enstalasyon çalışmalarıyla dört sanatçı kısa listeye kalmıştı. Ödül için kısa listeye kalan sanatçılar arasında Campbell’ın yanı sıra James Richards, Ciara Phillips ve Tris Vonna-Michell yer almıştı.

Britanya görsel sanatındaki yeni akım, stil ve gelişmeleri ortaya koymak açısından hayli önem taşıyan Turner Prize, 50 yaşın altında Birleşik Krallık’ta doğan, yaşayan ya da çalışan bir sanatçıya, son 1 yıl içinde yaptığı ve sergilediği eseri dolayısıyla veriliyor. Önce bağımsız bir jüri, bu kriterlere uygun 4 sanatçıyı belirliyor. Daha sonra sanatçıların eserleri, Tate Britain Müzesi’nde bir süre sergileniyor ve kazanan aralık ayında açıklanıyor. Kazanan sanatçı 25 bin sterlinin de sahibi oluyor. 1984 yılından bu yana verilen Turner Prize’ı kazanan sanatçılar arasında Damien Hirst, Antony Gormley, Steve McQueen ve Elizabeth Price gibi isimler yer alıyor.


  ETİKETLER:

  Londra

  ,

  Afrika

  ,

  Karl Marx

  ,

  ödül

  ,

  Aralık