'Masumiyet aslında o kadar da masum değil'

'Masumiyet aslında o kadar da masum değil'
'Masumiyet aslında o kadar da masum değil'

Zeki Demirkubuz Fotoğraf: MUHSİN AKGÜN

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi tarafından düzenlenen ‘Sinemada Masumiyet’ konulu etkinliğin önceki günkü konukları yönetmen Zeki Demirkubuz ve sinema yazarı Zahit Atam’dı.
‘Masumiyet’ kelimesinin son on beş yıldır çokça kullanılmaya başlanıldığını ifade eden Demirkubuz, “Masumiyet’i Sezen Aksu ’nun şarkısındaki gibi suçsuzluğu anlatan bir durum olarak görmüyorum. Sokakta yürürken hissettiğim şeyleri, bir ara sokağa sapıp sonra biraz daha uzaklaşıp yükseldikçe bakış mesafesi büyüdükçe artan bir duygu olduğunu düşünüyorum masumiyetin. Dünya ’ya ,Ay’dan ya da google earth’teki gibi, bir mesafeden bakılması gerektiğini ve bu mesafenin sanatın en büyük gücü olduğunu düşünüyorum. Bir pezevenk, orospu kavramından nasıl masumiyete erişilir gibi bir durum. Buradaki sorun bence bir günahsızlık, suçsuzluk ifadesi gibi değil. Bence olan bitene belli bir mesafeden bakabilme hali. Masumiyet kavramı bakabilme gücüne sahip bir insanla ilgili bir kavram” diye konuştu.
“Filmlerdeki karakterlere masum dediğimizde küçük çocuğa ne diyeceğiz peki?” diye soran Demirkubuz, mamumiyetin saflıkla karıştırıldığını ifade etti.