Matbu ansiklopedi dijitale yenik düştü

Matbu ansiklopedi dijitale yenik düştü
Matbu ansiklopedi dijitale yenik düştü

Dünyanın en uzun süredir yayımlanan ansiklopedisi Britannica artık basılmayacak. İlk olarak İskoçya’nın başkenti Edinburg’da 1768’de basılan Britannica’nın stokları tükenince yenileri piyasaya çıkmayacak. Ancak yayın şirketi, ansiklopedinin yayınının 18 yıldır olduğu gibi dijital ortamda devam edeceğini duyurdu. Britannica’nın en büyük satış rakamına 120 binle 1990’da ulaştığını hatırlatan şirket başkanı Jorge Cauz, bu sayının 1996’da 40 bine düştüğünü ve giderek azaldığını belirtirken, kararın Google ve Vikipedi gibi internet devleriyle bir ilgisinin bulunmadığını da eklemeyi ihmal etmedi. 

Vitrinlerin değişmeziydi
Doksanlı yılların başında gazetelerin kupon mukabili vermesi nedeniyle ansiklopediler, o günlerde neredeyse her evin kütüphanesini süsleyen bir unsur haline gelmişti. Medyanın promosyon olarak dağıttığı Ana Britannica, Temel Britannica ve Meydan Larousse ciltleri de okul ödevlerinin vazgeçilmezi olmuştu. Zamanla teknolojinin gelişmesi ve netin yaygınlaşmasıyla matbu ansiklopedilere olan ihtiyaç azaldı ve kalın kaplı ciltler tozlu raflarda kalakaldı.
Bir zamanlar tiraj rekorları kıran ansiklopedilerin satış rakamları şu sıralar eskiyi özlemle arar halde. Fransız ansiklopedi devi Larousse’un hisseleri bir süre elden ele dolaştıktan sonra Hachette Livre’e satılmıştı ancak şimdilerde internetten faaliyet göstermesine rağmen sınırlı sayıda baskı cilt satışa sunuluyor. 1917’den beri basılan Amerikan World Book Encyclopedia ise 2007’de dijital platforma geçiş yapmış, baskı sayısını da kademeli olarak düşürmüştü.
Baskı dünyasındaki bu gidişat kaçınılmaz olarak nitelendiriliyor. Radikal gazetesi eski yazarlarından Hakkı Devrim , “Bilgi artık daha hızlı bir şekilde ekranlarda yer alıyor. Ansiklopedilerin her sene baskı yapma imkânı yoktu. Şimdi ise her değişiklik okuyucuya anında ulaşıyor” diyor.