Maymunlar dinozorlara karşı

'Maymunlar Gezegeni' (Planet of the Apes) ilk haftasonunda Amerika 'box-office'inin bir numarasına yerleşti.

LOS ANGELES - 'Maymunlar Gezegeni' (Planet of the Apes) ilk haftasonunda Amerika 'box-office'inin bir numarasına yerleşti. Film, 68.5 milyon dolarlık açılış hasılatıyla, tüm zamanların en iyi açılış yapan filmleri sıralamasında ise 'Jurassic Park-Kayıp Dünya' nın ardından ikinci sırada.
Tim Burton'ın yeniden sinemaya uyarladığı 1968 yılının bu ünlü filmi, ileri düzeyde bir medeniyet kurmuş olan maymunların yaşadığı gezegene düşen bir astronotun hikâyesini anlatıyor. Pierre Boulle'nin aynı adlı romanından sinemaya aktarılan, başrollerini Mark Wahlberg, Helena Bonham Carter, Charlton Heston'ın paylaştığı film, 68.5 milyon dolarlık açılış hafta sonu hasılatıyla 22.5 milyon dolarlık 'Jurassic Park III'ü yerinden etti. Ancak film, 1997 yılında gösterime giren 'Jurassic Park-Kayıp Dünya'nın rekorunu kıramadı.
'Kayıp Dünya' gösterime girdiğinde ilk hafta sonunda 72 milyon dolarlık bir gişe hasılatı yaparak, tüm zamanların en iyi açılış yapan filmi olmuştu. Ancak 'Kayıp Dünya'nın gösterime girişi ABD'nin ulusal bayramına denk geliyordu. Bu nedenle 'Maymunlar Gezegeni'nin hasılatı Hollywood çevrelerinde bir rekor olarak kabul ediliyor. (Reuters/afp)