Maymunlar kızdırdı

'Hayalet Süvari' ve 'Makas Eller' gibi fantastik filmlerin usta yönetmeni Tim Burton...

LOS ANGELES - 'Hayalet Süvari' ve 'Makas Eller' gibi fantastik filmlerin usta yönetmeni Tim Burton, 'Maymunlar Gezegeni'nin
(Planet of the Apes) devam filmini çekmeyeceğini açıkladı.
Geçtiğimiz hafta 'Maymunlar Gezegeni'nin
İngiltere galasına katılan yönetmen Tim Burton, yaptığı açıklamada, filmin bir
ikinci bölümünü çekmek yerine 'pencereden atlamayı tercih ettiğini' açıkladı. Hayranlarına filmin devamını çekmeyeceğine dair adeta yemin eden yönetmen, böylesine büyük projelerde çalışmanın bir yönetmen için son derece yıpratıcı olduğunu da sözlerine eklemeyi ihmal etmedi.
Stüdyoların sağladığı olanakların 'Maymunlar Gezegeni' gibi görselliğin dikkat çektiği filmler için yetersiz olduğunu söyleyen Burton, "Sizden iyi bir film bekliyorlar. Beklentilerine cevap vermek için stüdyonun tanıdığı imkânlarla deli gibi çalışıyorsunuz ve filmi bitirdiğiniz zaman kendinizi dövülmüş, işkence görmüş, hatta ölü hisediyorsunuz!" dedi.
Film endüstrisine çatan Burton,
'yapımcıların filmleri ucuza mal etme isteğinin kaliteyi düşürdüğünü' de söyledi. Burton, "Senaryoyu elinize veriyorlar. 'Oku, ne kadar para gerekir' diyorlar. Sonra onlara film için gereken parayı söylüyorsunuz ve size deliymişşsiniz gibi davranmaya başlıyorlar" dedi.