Meçhul festivale bakanlık parası

Müziksiz filme müzik ödülü vererek adını duyuran festivalde, jüri üyelerinin aslında jüri üyesi olmadığı, film gösterimlerinin yapılmadığı ve Bakanlık'ın 25 bin TL yardım verdiği ortaya çıktı Bakanlık yetkilisi Abdurrahman Çelik, 'İddialar doğruysa, parayı faiziyle geri isteriz' ded Müziksiz filme müzik ödülü vererek adını duyuran festivalde, jüri üyelerinin aslında jüri üyesi olmadığı, film gösterimlerinin yapılmadığı ve Bakanlık'ın 25 bin TL yardım verdiği ortaya çıktı Bakanlık yetkilisi Abdurrahman Çelik, 'İddialar doğruysa, parayı faiziyle geri isteriz' dediBAHAR ÇUHADAR


İSTANBUL - ‘Meçhul festival’ olarak bilinen ve adını ‘müziksiz filme müzik ödülü vererek’ duyuran ‘İlk Yönetmen Filmleri Festivali’nin Kültür Bakanlığı’ndan para yardımı aldığı ortaya çıktı.14-20 Aralık tarihleri arasında Ankara’da düzenlenen ancak ne ödül alan yönetmenlerin ne de jüri üyesi olarak adı duyurulan öğretim görevlilerinin ‘kim tarafından düzenlendiğini’ bildiği ‘meçhul festival’ meğer Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Telif Hakları Genel Müdürlüğü’nden 25 bin TL almış.
‘İki Dil Bir Bavul’a verilen ‘En iyi müzik ödülü’nün ardından görüştüğümüz filmin yönetmenlerinden Özgür Doğan, kendileriyle bağlantıya geçen kişilerin ‘Bayındırlık Bakanlığı’ndan arıyoruz’ dediklerini, daha sonra bu isimlere ulaşamadığını söylemişti. Haberin geçen hafta Radikal’de yayımlanmasının ardından önceki gün Bayındırlık ve İskân Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri, yazar Fatih Bayhan bir açıklama yayımlayarak festivali kendisinin ve ismini vermediği bir grup sinemaseverin düzenlediğini söylemişti. Açıklamaya göre festival, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan alınan cüzi bir destek ve Gazi Üniversitesi’nin salonu kullanılarak 14-20 Aralık tarihleri arasında düzenlenmişti.

‘Soruşturma yapılıyor’
Dün ulaştığımız Kültür Bakanlığı Sinema Telif Hakları Genel Müdürü Abdurrahman Çelik, söz konusu festival komitesine verilen ‘cüzi destek’i açıkladı: 25 bin TL. Ancak ortada jüri diye ilan edilen öğretim görevlilerinin jüri görevini üstlenmedikleri, ödül alan yönetmenlerin de hiç gitmediği ve ödül verenin kim olduğunu dahi bilmedikleri ‘tuhaf bir festival’ söz konusuydu. Abdurrahman Çelik, bu durumla ilgili olarak inceleme başlattıklarını söyledi. Çelik, “Festival komitesini ve yaptıkları etkinlikleri soruşturuyorum. Bir sıkıntı varsa, geriye dönüş yapılır, verilen para da faiziyle geri alınır” dedi.
Meçhul festivalin gerçekten yapılıp yapılmadığını araştırdığımızda, açılışa katılan birini bulduk. Açılış yapılmış, ama film gösterileri iptal edilmiş. Festivale ev sahipliği yapan Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema Bölümü’nden bir öğretim görevlisi açılışı şöyle anlattı: “Organizasyon rezaletti. Sunucu kimdi hatırlamıyorum, şiir falan da yazan birisiydi. Festivalin kurucusu ya da fikir babalarından birisiydi. Talip Işık’tı galiba adı. Bir şeyler gösterilmeye çalışıldı ama gösterilemedi... Ödül töreni olamadı, kokteyl iptal edildi. Sonraki günler festivalde izlemek için iki film seçtim; ‘Mommo’ ve ‘İki Dil Bir Bavul’. İzlemeye gittim, görevli kimse yoktu, öğrenciler vardı. Her ikisi de iptal edilmişti, hiç film izleyemedim. Afişlerde de bir kurum adı yazmıyordu. Orada da kim yapıyor diye sordum ama net bir cevap alamadım.”
Festivalin jüri üyesi olarak adı geçen Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Te-
levizyon ve Sinema Bölümü’nden Doç Dr Serdar Öztürk ise şaşkınlığını şu sözlerle anlatıyor: “İlk Yönetmen Filmleri Festivali adına beni bir bayan aradı, adını hatırlamıyorum. Jüri üyesi olup olamayacağımı sordular, kabul ettim telefonda. ‘Size davetiye göndereceğim’ dedi, özgeçmişimi istedi. Özgeçmişimi göndermedim. Ama davetiye gönderdi onlar. Daha sonra özel nedenlerden ötürü jüriye katılamayacağımı bildiren bir mail attım, yanıt gelmedi. Ben jüri üyeliği yapmadım. 21 Aralık’ta, ödül töreninden bir gün sonra Bayındırlık Bakanlığı’ndan birisi aradı, ‘Ödül sonuçları belli oldu mu, siz jüri üyesi olarak görev almışsınız’ dedi. Ben de ‘Jüri üyesi olmadım, bunu size bildirmiştim’ dedim. ‘Sizinle kim irtibata geçti?’ dedi, ben de bana gelen davetiyeyi gönderdim. Durum bundan ibaret, çok tuhaf bir şey. Biz jüri üyesi olsak o filmleri tek tek izleriz.”

Üniversite ‘böyle yapmayın’ demiş
İsmi jüri üyesi olarak geçen bir başka isim de Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Sinema Bölümü, Sinema Anabilim Dalı’ndan Profesör Dr. S. Ruken Öztürk. Öztürk, “Bayındırlık Bakanlığı’nda çalışan Fatih beyin (Bayhan) önce sekreteri, ardından kendisi geldi. ‘Kültür Bakanlığı ile ilişkili olarak yapıyoruz festivali. Elimizde çok olanak var’ dedi. Biz ‘Festival böyle yapılmaz’ dedik, önerilerde bulunduk. ‘1990’larla 2010 arasındaki bütün ilk filmler’ dediler. ‘Böyle bir festival olmaz. Her yıl, o yılın ilk filmleri üzerinden bir şey yapabilirsiniz’ dedik. Uluslararası film festivali diye afiş çıkarmışlar. ‘Ama ulusal yapıyorsunuz, benim ismimi koyamazsınız buraya. Bunu ulusal diye düzeltir, bu yılın filmlerinden seçer ve herkese de ulaşırsanız olur’ dedim. ‘Afişlerimiz böyle kalsın, ama biz ulusal yapalım’ dediler. Festivali neresinden tutsanız yanlıştı. Hatta, ‘Bu yıl olmasın, gelecek yıl doğru düzgün yapın, madem desteğiniz var’ dedik. Yapmışlar mı? Yaptıklarını bile bilmiyorum, ondan sonra da bir daha görüşmedik. Listeye yazdıkları filmler arasında Kültür Bakanlığı’na bilgisi verilmiş ama henüz yapılmamış filmler vardı. Bize verdikleri kocaman listede bu filmlerin bir kısmı yoktu. ‘Paramız var, biz bunu yapalım ödül verelim’ diyorlardı. Ulusal olsa bile sorunlu, hem bütün yönetmenlere ulaşmamışlardı, içindeki film bilgileri de yanlıştı. Bildiğimiz bütün ilk filmlerin listesini de çıkardık, verdik onlara. Ön çalışması sırasında bizden yararlanmak istediler açıkçası.