Medrese'de çan tek kişilik oyunlar için çalıyor!

Medrese'de çan tek kişilik oyunlar için çalıyor!
Medrese'de çan tek kişilik oyunlar için çalıyor!
Şirince'deki Tiyatro Medresesi tek kişilik oyunlardan oluşan Uluslarararası Monodrama Festivali'ne ev sahipliği yapıyor. Cezayir, Yunanistan, Polonya, Ermenisten ve Türkiye'den konuklar da var; Nadir Sarıbacak ve İpek Türktan Kaynak gibi tanıdık 'yerli' simalar da...
Haber: BAHAR ÇUHADAR - bahar.cuhadar@radikal.com.tr / Arşivi

ŞİRİNCE - Çalışmalarını tek kişilik oyunlar üzerine yoğunlaştırmış olan Seyyar Sahne ekibi bu hafta, Şirince'de yarattıkları tiyatro vahası Tiyatro Medresesi'nde Cezayir, Ermenistan, Polonya, Yunanistan ve Türkiye 'den tiyatro topluluklarını ağırlıyor. Geçtiğimiz salı gecesi Medrese'deki açılış partisiyle başlayan Monodrama Festivali, salı gecesine kadar sürecek. Festival kapsamında konuk topluluklar tek kişilik oyunlarını sahneliyor. Sahne bazen Tiyatro Medresesi'nin 250 kişilik amfi tiyatrosu, bazen medresenin içindeki kapalı salonlar. Seyirciler ise Şirince, Selçuk halkı ve Medrese ahalisi. Yani Monodrama Festivali'nin konukları ile medresede halihazırda farklı toplulukların yürüttüğü atölyelerin katılımcıları. 

İzmir civarındaysanız ve Çehov'dan Dostoyevski'ye, Oğuz Atay'dan Oktay Rıfat'a uzanan kalemlerin anlattıklarını; Cezayir'den Polonya'ya uzanan bir coğrafyadan bedenlerin yorumlarıyla görmek isterseniz Şirince'ye geçip, Tiyatro Medresesi tabelalarını takip edin. Yıldızların altında, medresenin taş duvarları arasında, zeytin ağaçlarıyla çevrili bir amfi tiyatroda oyunlar sizi bekliyor olacak. Avludaki çan çaldığı zaman minderinizi kapıp amfitiyatrodaki yerinizi alın! 

Program ise şu şekilde:

YILIN EN İYİ KADIN OYUNCUSU
Celal Mordeniz ve İpek Türktan Kaynak yazdı. Seyyar Sahne'den Celal Mordeniz yönetti, İpek Türktan Kaynak oynuyor. 
"Hepimiz beğenilmekten, onaylanmaktan az çok hoşlanırız. Ya beğenilmeyi ve onaylanmayı biraz fazla arzularsak ne olur? Böyle bir arzuya sahip kişi çıkmaya çalıştıkça daha da gömüldüğü bir bataklığa saplanmış demektir."
27 Ağustos Perşembe, 17.00, Salon.

TÜTÜNÜN ZARARLARI
Anton Çehov'un metnini Ara Gevorgyan yönetti ve oynuyor. 
"Karısının isteği üzerine tütünün zararları hakkında bir konuşma yapmak üzere olan Ivan Ivanonich, karısı salondan ayrılır ayrılmaz hayallerinden bahsetmeye başlar; ta ki karısı salona tekrar girinceye kadar."
27 Ağustos Perşembe, 20.30, Amfitiyatro. Ermenice. Türkçe altyazılı.

ÖNDEN VE ARKADAN
Karol Zbyszewski yazdı, Stanislaw Miedziewski yönetti. Mateusz Nowak oynuyor.
"Kral Stanislaw August dönemindeki Polonya’nın düşüşünü anlatan ve günümüz siyasal gündemine göndermelerde bulunan bir performans." 
28 Ağustos Cuma, 19.30, Amfitiyatro. Polonyaca. Türkçe altyazılı.


KASSANDRA (Kırık bir İngilizce ile stand-up bir trajedi)

Sergio Blanco yazdı. Despoina Sarafeidou ve Evangelia Andritsanou yönetti. Despoina Sarafeidou oynuyor.  
"Antik Yunan tragedya kahramanı olan Kassandra, 21. yüzyılda, herhangi bir şehirde, göçmen bir transeksüel seks işçisi kılığında, kırık İngilizcesi’yle karşımıza çıkıyor." 
28 Ağustos Cuma, 22.00. Mutfak. İngilizce. Türkçe altyazılı.


OYUNCULUKTA SES TEKNİKLERİ (Mini Atölye)
Seyyar Sahne'den Erdem Şenocak.
"Bu mini atölye festivale katılan herkese açıktır. Atölyede beden, nefes ve ses arasındaki ilişki ve bu ilişkinin metne/şarkıya nasıl etki ettiği araştırılacaktır."
29 Ağustos Cumartesi, 11:00-14:00. Salon

YERALTINDAN NOTLAR
Dostoyevski'nin metnini Seyyar Sahne'den Celal Mordeniz yönetti. Nadir Sarıbacak oynuyor.
"Bir yeraltı adamının, yaşadıklarına –az da olsa- belli bir mesafeden bakarak, içinde boğulduğu karanlık dünyadan başını çıkarıp nefes alabilmesinin ve böylece okurla doğrudan konuşabilmesinin izini süren bir oyun."
29 Ağustos Cumartesi, 17.00. Salon. Türkçe. İngilizce altyazılı.


MAYA
Boussahela Houari Hichem yazdı, Janati Suad oynuyor. Yönetmen, Boussahela Houari Hichem/Mosaic Theatre.
"Cezayir’den Endülüs’e, çingeneler ve maceralar ülkesinden Barselona kumsalına uzanan, Maya’nın sınırlar ötesi hayat hikayesi."
29 Ağustos Cumartesi, 20.30, Amfitiyatro. Arapça. Türkçe altyazılı.

HAREKET, EYLEM, DİYALOG
Seyyar Sahne'den Celal Mordeniz
"Bu mini atölye festivale katılan herkese açıktır. Atölyede, fiziksel ve vokal imgelemin geliştirme, mekan algısında değişiklik yaratma, hareket repertuarını zenginleştirme ve dönüştürme araçları araştırılacaktır."
30 Ağustos Pazar, 11.00-14.00. Salon

TEHLİKELİ OYUNLAR
Oğuz Atay’ın romanından uyarlanan oyunu Seyyar Sahne’den Celal Mordeniz yönetti, Erdem Şenocak oynuyor.
“Bir Türk aydınının arada kalmıs¸lık, hic¸lik gibi duygularla dolu varolus¸sal anlam arayıs¸ının ve tutunamamasının öyküsü.”
30 Ağustos Pazar, 17.00, Salon. Türkçe. İngilizce altyazılı.

SEN BALIK DEĞİLSİN Kİ
Şiir: “Ahmet” Oktay Rıfat
Konsept ve performans: Mihran Tomasyan/Çıplak Ayaklar Kumpanyası
“Suyun yolculuğunu kendi yolculukları yapanların ve her türlü suyun sularında gezinenlerin hikayesi.”
30 Ağustos Pazar, 22.00. Amfitiyatro. Türkçe-İngilizce.