Mehmet Eryılmaz'ın 'Misafir'ine Montreal'den iki ödül

Mehmet Eryılmaz'ın 'Misafir'ine Montreal'den iki ödül
Mehmet Eryılmaz'ın 'Misafir'ine Montreal'den iki ödül
Mehmet Eryılmaz'ın yönettiği 'Misafir', dünya prömiyerini yaptığı 36. Montreal Dünya Film Festivali'nde FIPRESCI (Uluslararası Sinema Yazarları Federasyonu) ödülünün yanı sıra büyük jüri özel ödülünü kazandı.

“Hazan Mevsimi – Bir Panayır Hikâyesi”yle tanınan yönetmen Mehmet Eryılmaz’ın ikinci uzun metraj filmi “Misafir”, dünya prömiyerini yaptığı Kadana'daki 36. Montreal Dünya Film Festivali’nden iki ödülle döndü! “Misafir”, FIPRESCI (Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu) ödülünün ardından, büyük jüri özel ödülünün de sahibi oldu.

Evrensel bir konu olan anne-kız ilişkisini, ölüm teması çerçevesinde ele alan “Misafir”; dünya prömiyerini, yarışan 26 film arasında yer aldığı 36. Montreal Dünya Film Festivali’nde yaptı. Hem izleyicilerden, hem de eleştirmenlerden oldukça olumlu değerlendirmeler alan film; festivalde FIPRESCI ödülü ve büyük jüri özel ödülüne layık görüldü.

Montreal’den iki önemli ödülle dönen “Misafir”in ayrıca; Toronto Film Festivali’ne (TIFF) paralel düzenlenen “Turks@TIFF” etkinliği kapsamında 15 Eylül Salı günü biri özel, biri halka açık iki gösterimi gerçekleşecek.

Mehmet Eryılmaz’ın yazıp yönettiği “Misafir”; ilk filmi “Hazan Mevsimi – Bir Panayır Hikâyesi”nin yanı sıra dramatik belgesel filmlere de imza atan yönetmenin ikinci uzun metraj filmi. Sinemasında insan ilişkilerini merkeze koyan Mehmet Eryılmaz, ilk filminden sonra “Misafir”de de kamerasını yine; tanıdığı toprakların üzerinde, yakından tanık olduğu, anne-kız, baba-kız ilişkilerine ve ailenin içsel sorunlarına doğrultuyor.


“Misafir”, ülkemizde de yaygın bir sorun olan aile içi cinsel taciz de alt hikâye bağlamında ele alıyor. Film, trajediden beslenen bir umut duygusuyla, yönetmenin ilk filminde de olduğu gibi “tutunamayanların” hikâyesini anlatıyor. Yıllar önce baba evinden kovulan Nur, on yıl sonra annesinin ölüm döşeğinde olduğu haberini alır. Küçük kızını da yanına alarak acilen baba diyarına gider; amacı dünya gözüyle annesini görmek ve helalleşmektir...

Filmde başrolleri Zümrüt Erkin, Tamer Levent, Ayten Uncuoğlu, Hale Akınlı, Ersin Umut Güler ve çocuk oyuncu Melek Çınar paylaşıyor. Şarkıcı Sema Moritz şarkılarıyla ve Fatih Al da ‘Hazan Mevsimi’nde olduğu gibi yine Cemal rolüyle “Misafir” filmine güç katıyor.
Yapımcılığını Atlanta Film’in üstlendiği “Misafir”, Turks@TIFF”in ardından yurtiçinde ve yurtdışında festival yolculuğuna devam edecek.

misafirfilm.com