Meksika'da Melisa Sözen'li jüriden 'Mustang'e ödül

Meksika'da Melisa Sözen'li jüriden 'Mustang'e ödül
Meksika'da Melisa Sözen'li jüriden 'Mustang'e ödül
Deniz Gamze Güven'in yönettiği 'Mustang', Türkiye'nin 'konuk ülke' olarak yer aldığı Meksika'daki 18. Guanajuato Film Festivali'nde Melisa Sözen'li uluslararası jüriden mansiyon ödülü aldı.
Haber: ESİN KÜÇÜKTEPEPINAR - esin.sinema@gmail.com   / Arşivi

Bu yıl Türkiye 'nin Onur Konuğu olduğu, Meksika'nın en büyük sinema etkinliği 18. Guanajuato Film Festivali'nde ödüller önceki akşam sahibini buldu. Melisa Sözen'in de jürisinde yer aldığı uluslararası yarışmada en iyi film ödülünü Arjantinli yönetmenler Rania Attieh ve Daniel Garcia'nın "H" filmi kazandı. Türkiye adına yarışan "Mustang" ise mansiyon ödülüyle yetindi. Bu yıl Cannes'da büyük ilgi toplayan filmin yönetmeni Deniz Gamze Güven gelemediği için mansiyon ödülünü ünlü oyuncu Mert Fırat teslim aldı. En iyi Meksika filmi ödülünü ise dogmatik Katolik inancı alaycı bir dille yorumlayan "Lucifer" kazandı.

Melisa Sözen: Festivaller olmasa...
17 -26 Temmuz arasında yaklaşık 400 filmlik programıyla iki ayrı kente sinemacı ve filmleri taşıyan festivalin kapanış gecesinde sahneye çıkan uluslararası yarışma jüri üyesi Melis Sözen, bu yıl sinemamızı konuk eden festivale teşekkür ettikten sonra festivallerin sinema sanatına olan katkısından söz açtı ve normalde vizyon şansı bulamayacak önemli filmlerin bağımsız etkinlikler sayesinde seyirciye ulaşabilmesinin önemini vurguladı.

Kısa filmcilere ve belgeselcilere de büyük yer veren festivalin uluslararası belgesel yarışma jürisinde de "Motör" filmiyle dünya festivallerinde baştacı edilen yönetmen Cem Kaya vardı. Kaya'nın jürisi en iyi belgesel ödülünü Avrupa 'daki mültecilerin dramını anlatan, Morgan Knibbe'nin yönettiği "Those Who feel Thé Fire Burning" adlı filme verdi.

Geçmişteki açmazlarıyla yüzleşerek günümüzdeki adaletsiz gidişata da itiraz eden belgesellerin öne çıktığı Meksika sineması yarışmasında benim de aralarında olduğum jüri, en iyi uzun metraj belgesel ödülünü genç bir transın varoluş mücadelesini incelikli bir dille anlatan "Made in Bankok" filmine verdi.