Meksika'da Türkiye sineması gövde gösterisi

Meksika'da Türkiye sineması gövde gösterisi
Meksika'da Türkiye sineması gövde gösterisi

Deniz Gamze Ergüven'in yönettiği 'Mustang' festivalin uluslararası yarışmasında.

Latin Amerika'nın önemli festivalleri arasında gösterilen Meksika'daki 18. Guanajuato Film Festivali, bu yıl konuk ülke olarak Türkiye'yi ağırlıyor. Türkiye'den 19 uzun metrajlı toplam 56 filmin gösterileceği festivalin ana yarışmasında Türkiye'yi Deniz Gamze Ergüven'in Cannes'da beğeni toplayan filmi 'Mustang' temsil ediyor. Ana yarışma jürisinde ise oyuncu Melisa Sözen yer alıyor.

Meksika’nın San Miguel de Allende ve Guanajuato kentlerinde 17-26 Temmuz tarihlerinde düzenlenen 18. Guanajuato Film Festivali bu yıl konuk ülke olarak Türkiye ’yi ağırlıyor. Guanajuato Film Festivali, programında yer alan 400 film ve 2014 yılında ulaştığı 121 bin izleyiciyle Meksika’nın ve tüm Latin Amerika ülkelerinin en önemli festivallerinden biri olarak kabul ediliyor.

Kültür Bakanlığı’nın katkılarıyla Ankara Sinema Derneği’nin düzenlediği Guanajuato Film Festivali’nde ‘Konuk Ülke: Türkiye’ bölümü, gösterilecek 56 filmle Meksika’da yapılan en büyük Türkiye sineması etkinliği.

Deniz Gamze Ergüven’in, bu yıl Cannes Film Festivali’nde dünya prömiyeri yapan ve iyi eleştiriler alan filmi ‘Mustang’, festivalin uluslararası ana yarışma bölümünde yer alıyor. Festivalin ana yarışma jürisinde oyuncu Melisa Sözen, belgesel jürisinde yönetmen Cem Kaya ve Meksika filmleri jürisinde ise sinema yazarı Esin Küçüktepepınar görev yapıyor.


Ana jüride yer alan Melisa Sözen'in rol aldığı 'Kış Uykusu' da festivalde gösteriliyor.
Guanajuato Film Festivali sırasında Türkiye’den 19 uzun metrajlı film, 3 uzun belgesel, 16 kısa film ve 18 kısa filmden oluşan müzik performanslı bir sessiz filmin gösterimi yapılacak. Festivalde Ö. Lütfi Akad’ın yönettiği ‘Gelin’ ve Metin Erksan’ın yönettiği ‘Susuz Yaz’ gibi Türkiye sinemasının klasik filmlerinin yanı sıra ‘Kış Uykusu’ (Nuri Bilge Ceylan), ‘Bal’ (Semih Kaplanoğlu), ‘Jin’ (Reha Erdem), ‘Yeraltı’ (Zeki Demirkubuz), ‘Saç’ (Tayfun Pirselimoğlu), ‘Tepenin Ardı’ (Emin Alper), ‘Kelebeğin Rüyası’ (Yılmaz Erdoğan), ‘Mavi Dalga’ (Zeynep Dadak, Merve Kayan), ‘Bir Zamanlar Anadolu’da’ (Nuri Bilge Ceylan), ‘Sivas’ (Kaan Müjdeci), ‘Sonbahar’ (Özcan Alper), ‘Küf’ (Ali Aydın), ‘Yozgat Blues’ (Mahmut Fazıl Coşkun), ‘Mucize’ (Mahsun Kırmızıgül), ‘Kar Korsanları’ (Faruk Hacıhafızoğlu) ve ‘Nefesim Kesilene Kadar’ (Emine Emel Balcı) adlı filmler gösteriliyor.

Üç belgesel film ‘İki Dil Bir Bavul’ (Özgür Doğan, Orhan Eskiköy), ‘Motör-Remake, Remix, Rip-Off’ (Cem Kaya) ve ‘Benim Çocuğum’un (Can Candan) yanı sıra festivalde gösterilen kısa filmler de şöyle: Şairin Ölümü (Elif Ergezen), Ata (Çağla Zencirci, Guillaume Giovanetti), Bu Sahilde (Zeynep Dadak, Merve Kayan), Güneşli Bir Gün (Selcen Ergun), Leave the City (Dilek Aydın), Sonra (Nazlı Elif Durlu), Küçük Kara Balıklar (Azra Deniz Okyay), Bir Fincan Türk Kahvesi (Nazli Eda Noyan, Dağhan Celayir), Ziazan (Derya Durmaz), Memento Mori (Pelin Kırca), Sessiz (Rezan Yeşilbaş), Fazla mesai (Gürcan Keltek), Buhar (Abdurrahman Öner), My Favorite Sister (Boran Güney), Salı (Ziya Demirel) ve Dondurma (Serhat Karaaslan).

Türkiye’den Emin Alper, Ercan Kesal, Esme Madra, Kaan Müjdeci, Mahmut Fazıl Coşkun, Mert Fırat, Özgür Doğan, Serhat Karaaslan, Taner Birsel, Tayfun Pirselimoğlu, Zeki Demirkubuz ve Ziya Demirel’in konuk olarak katıldığı festivalin en özel bölümlerinden biri, Osmanlı Dönemi’nde, yabancılar tarafından Osmanlı topraklarında çekilen sessiz kısa filmlerden oluşan bir toplu gösterim. Hollanda EYE Film Enstitüsü arşivinden alınan bu filmlerin gösterimine, Baba Zula canlı müzik performansıyla eşlik edecek. Baba Zula festival sırasında ayrıca San Miguel de Allende ve Guanajuato
kentlerinde birer konser de verecek.

Türkiye’den seçilen beş üniversite öğrencisi, festival sırasında Meksika’nın yedi farklı üniversitesinden gelen ekipler arasında düzenlenen, iki gün içinde bir belgesel film çekilmesine dayalı yarışmaya katılıyor.