Melankolinin yazarı öldü

Melankoli ve edebiyat üzerine incelemeleriyle tanınan yazar, tıp doktoru, nöropsikiyatrist Serol Teber, dün Bebek'teki evinde ölü bulundu. Üç gündür kapısında biriken gazetelerini almadığını gören komşuları...

İSTANBUL - Melankoli ve edebiyat üzerine incelemeleriyle tanınan yazar, tıp doktoru, nöropsikiyatrist Serol Teber, dün Bebek'teki evinde ölü bulundu. Üç gündür kapısında biriken gazetelerini almadığını gören komşuları, polis nezaretinde evine girdiklerinde Serol Teber'in ölü bedeniyle karşılaştı. Yatağında ölü bulunan Teber'in ölüm nedeninin kalp krizi ya da intihar olup olmadığı araştırılıyor. Teber 66 yaşındaydı. Son olarak 'Bilimsel Bir Peri Masalı: Freud'un Aile ve Tarihsel Romanı' adlı kitabı geçen yıl Okuyan Us Yayınları'ndan çıkan Serol Teber 5 Ağustos 1938'de İstanbul'da doğdu.
Açık Radyo'da program yapıyordu
Haydarpaşa Lisesi'nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöro-Psikiyatri Kliniği'nde uzmanlık eğitimi alan Teber, uzun süre Almanya'nın çeşitli psikiyatri kliniklerinde ve Düsseldorf Üniversitesi'ne bağlı eğitim ve öğretim kliniği Landeklinik Viersen'de çalıştı. Cogito, Bilim Sanat, Düşün, Görüş, Felsefe, Dergi (Almanya) gibi dergi ve gazetelerde yazıları yayımlanan Serol Teber, bu yılın mayıs ayından beri Açık Radyo'da 'Didik Didik Freud' adlı programı hazırlıyordu.
İlk kitabı 'İşçi Göçü ve Davranış Bozuklukları'nı 1980 yılında yayımlayan Serol Teber'in, aralarında 'Doğanın İnsanlaşması' (Say Yayınları), 'Politik-Psikoloji Notları' (Ara Yayıncılık), 'İşkence Sonrası Yaşam' (Sorun Yayınları), 'Toplama Kampı Sendromu, Ruhun Ölümü' (Sorun Yayınları), 'Göçmenlik Yaşantısı ve Kimlik Değişimi', 'Melankoli: Normal bir Anomali' (Say Yayınları), 'Davranışlarımızın Kökeni' (Say Yayınları), 'İnsanın Hiçleşme Serüvenine Giriş' (Papirüs Yayınevi), 'Aşiyan'daki Kâhin, Tevfik Fikret'in Melankolik Dünyası' (Okuyan Us), 'Bilimsel Bir Peri Masalı: Freud'un Aile ve Tarihsel Romanı'nın da (Okuyan Us) olduğu 10'un üzerinde kitabı bulunuyor. (Kültür Sanat)
Teber: Acılar içinde kıvranan Freud çok ilginç geldi bana
Özellikle edebi metinlere ve yazarlarına melankoli penceresinden bakan çalışmalarıyla tanınan Serol Teber, 2 Nisan 2004 tarihli Radikal Kitap'ta yayımlanan söyleşisinde şöyle diyordu: "Freud'un biyografisi tam da psikiyatri araştırmalarına olanak verecek derecede karmaşık ve kışkırtıcı. Bir düşünün, en az 49 yıl hep aynı koltukta oturarak günde 10 saat analiz yapmış. Ayrıca dünyada ilk kez 12-13 yıl kadar kendi kendini otopsi yaparcasına analiz etmiş, kerelerce derin melankolik krizler yaşamış, intihar etmeyi düşünmüş, 'ufak tefek bir ateist Yahudi' olarak Roma Katolik Kilisesi'ne tek kişilik haçlı seferi ilan etmiş biri.
Aslında bir Yahudi olmadan, diaspora yaşamını bilmeden Freud'u ve psikanalizi anlamanın çok zor olduğu kanısındayım. Ama uzunca bir süre kendi kültür ortamımdan uzakta kaldım ve ayrıca 10 yıl kadar da bir sürgün yaşamını yakından tanımak zorunda kaldım. Bütün bunların, onun ne denli zor koşullar altında yaşadığını ve çalıştığını sezinlememe birazcık olsun yardım ettiğini düşünüyorum. Bu koşullarda 'acılar içinde kıvranan insan Freud' biyografisi bana çok çekici geldi. O zaman yazdıklarını (ve bu arada kendimdeki sorunları da) sanki biraz daha kolay anlamaya başladım. Hem kendim hem de Freud birer vak'a olarak daha bir açık seçik görüldü. Bu da ayrı bir haz (tabii aynı zamanda acı) konusu oldu."