Memleketin meseleleri

Türkiye'deki genç sanat ortamının
'çekirdekten' yetişme 100'e yakın temsilcisi,
bir toplu sanat etkinliği vesilesiyle 'ölü...
Haber: EVRİM ALTUĞ / Arşivi

İSTANBUL - Türkiye'deki genç sanat ortamının
'çekirdekten' yetişme 100'e yakın temsilcisi,
bir toplu sanat etkinliği vesilesiyle 'ölü sergi sezonunun' toprağı üzerinde boy gösteriyor.
Açılışı Moda'nın nezih ortamında davul-zurna çaldırılarak yapıldığında çevre inşaatlarda çalışan işçilerin de katılımıyla semt sakinlerinin tepkisini çeken ve ay sonunda bitecek serginin teması ise hayli güncel:
'Ne Olacak Bu Memleketin Hali?'
Krizle gelen işbirliği
Sergiyi düzenleyen Çekirdek Sanat Topluluğu'nun galerilerle işbirliği, aslında yaşanan ekonomik krize dayanıyor. 'Sezon sonu' nedeniyle müsait galerilere ücretsiz başvuru talebinde bulunan sanatçıların yapıtları, galerilerin eser başına yapılan satıştan elde edecekleri yüzde 30'luk komisyon sayesinde sanatseverlere ulaşıyor. Ve galeriler, izleyenlere yakında açılacak 7. İstanbul Bienali'ni çağrıştıracak zenginlikte, alternatif bir panorama sunuyor.
Sanatçıların yarısına yakını, Moda'daki Yurt ve Dünya ile Bilim Sanat galerilerinde bilhassa enstalasyonları ve yenilikçi tuvalleriyle boy gösteriyor. Galerinin dış cephesinde asılı duran İbrahim Doğan imzalı enstalasyon, tel örgüler ve gazetelerle kaplı fonu üzerindeki hortumlardan yapılma bir dev nazar boncuğu ile neredeyse tüm memlekete 'maşallah' dedirten bir tespitte bulunuyor.
Ressam Nermin Merdinler, toplumsal içerikli tuvalinde Türkiye'yi güneydoğusu koltuk değneği ile bir merdivende tasvir ederken, başkent Ankara üzerine bir yarabandı kondurmayı da ihmal etmiyor.
Altan Üren'in kapatılmış dev kahve fincanlarıyla memleketin haline fallar düzdüğü sergide ayrıca Şadiye Yeşiltepe'nin kavanozunu Amerikan para birimiyle satışa sunduğu topraklarıyla 'Hediyelik Eşya Reyonu', dikkat çeken işler arasında. Sergi alanı, bu eserler dışında, 20'nin üzerinde genç sanatçı ve yapıtına daha ev sahipliği yapıyor.
Bilim Sanat Galerisi'nin mekânında ise tuvaller ağırlıkta. Selin Işın'ın kedi metaforunu sürdürdüğü yapıtlarıyla renklenen galeride Emre Tandırlı'nın tuvalleri kompozisyonlarıyla 'insan-kent' ve 'doğa-sanayi' zıtlığına yoğunlaşıyor. Gözde İlkin'in gözbebekleri olmayan bebekleri tasvir ettiği dışavurumcu kompozisyonlarıyla zenginleşen galeride 10'un üzerinde yapıt görülebiliyor.
Devir borç alma devri!
Kapitalin endeks hızı ve krizden ötürü trafik yoğunluğunda aktığı Şişli'deki Kaş Sanat Galerisi girişinde Murat Karaalp ve Şiva Movasaghi'nin eserleri bulunuyor. Karaalp tuvalinde 'Thanks to Turkey' diye semire semire gülümseyen bir Amerikalıyı galeri önünden geçenlerle tanıştırırken, Şiva Movasaghi anonimleşmiş 'Borç veren/Borç alan' zıtlığına ilginç müdahalelerde bulunuyor: Eserin borç veren kısmında IMF pişman ve çaresiz olarak yansıtılırken borç alan bir 'vatandaşımız'da yanındaki hatun ve dolu kasasıyla, pişkinlikle sırıtıyor.
Ölü bir martı yerleştirmesiyle ilginçleşen mekânda Gülyasa Aslıhan'ın resimleri de Keith Haring'i muzipçe selamlıyor: Burnunu karıştıran, korku içinde tacize uğrayan ve dayak yiyen insanları anlattığı bu resimlerle
sanatçı meselelere ne kadar duyarlı olduğunu da göstermiş oluyor. Nurhan Yeşil'in 'sokak köpeği' ise, silik renkleri, kuyruğundaki boş kutu ve şişelerle, kentin ortasından geçen bir tuvalden hüzünle, küskün ve bezgince uzaklaşıyor. Tolga Koçak'ın Coca Cola logosu formundaki 'Enjoy Capitalism' iyle 'duyguları fişeklediği' sergi, Gizem Kolaylı'nın azla yetindiği ama çok şeyi anlattığı monobaskı desen portreleriyle yoğunluğunu artırıyor. Bu eserler dışında galeride 30'a yakın genç sanatçının yapıtı bulunuyor.
Kare Sanat Galerisi ise özellikle Necla Rüzgar'ın Kemal Derviş'li eseri 'Yağmur
Tutanağı' ve Gökhan Uğur'un Türkiye haritalı baş aşağı satranç oyunu düzenlemesiyle dikkat çekerken, dört ayrı sanatçının daha tuval ve heykellerine ev sahipliği yapıyor. Asmalımescit Sanat Galerisi ile çemberin tamamlandığı sergi, buradaki 13 sanatçının ağırlıkla politik mesajlar veren ve kimlik arayışına yönelik resim ve enstalasyonlarıyla sona eriyor.
İnternet adresi: www.cekirdeksanat.com