Menekşe gözler kapandı

Menekşe gözler kapandı
Menekşe gözler kapandı
Klasik Hollywood yıldızlarının en ihtişamlılarından, 'menekşe' gözleriyle efsaneleşen Elizabeth Taylor, tüm dünyaya mal olmuş hareketli hayatına dün veda etti.

Sinema tarihinin en büyük yıldızlarından Elizabeth Taylor dün, ABD California’da 79 yaşında yaşamını yitirdi. Efsanevi oyuncu, altı haftadır kalp yetmezliğinden dolayı yattığı Cedars -Sinai Hastanesi’nde hayata veda etti. Sözcüsü Sally Morrison, Taylor’ın, etrafı çocuklarıyla çevriliyken gözlerini yumduğunu belirtti. Uzun zamandır sağlık problemleriyle gündeme gelen yıldız, 2009’da da bir kalp ameliyatı geçireceğini Twitter yoluyla hayranlarına duyurmuştu.

1932 doğumlu Elizabeth Taylor, klasik Hollywood döneminin ihtişamını en iyi yansıtan oyunculardan biriydi. Londra’da yaşayan Amerikalı anne-babanın ikinci çocuğu olarak doğan Taylor, 2. Dünya Savaşı öncesinde tekrar ailesiyle New York’a, sonra da California’ya taşındı. Üç yaşından beri bale dersleri alan Taylor, dokuz yaşından itibaren ‘There’s One Born Every Minute’, ‘Lassie Come Home’ ve ‘Jane Eyre’ gibi filmlerde oynadı. Ancak daha kariyerinin en başında ona yıldızlığın yolunu açan, 12 yaşında rol aldığı ve genç bir kızla bir atın dostluğunu konu alan ‘National Velvet’ oldu.

‘Devlerin Aşkı’yla devleşti
Asıl Taylor klasikleri ise tabii ki oyuncunun yetişkinlik döneminde rol aldığı filmler arasından çıktı. Spencer Tracy’nin kızını oynadığı, ‘Gelinin Babası’, oyuncunun yetişkin çağında ilk büyük gişe başarısıydı. Bu süre içinde MGM’le anlaşması devam eden oyuncu, George Stevens’ın ‘A Place in the Sun’ filminde canlandırdığı şımarık cemiyet kızı rolündeki performansıyla eleştirmenlerin övgüsünü kazandı.

1956’da çektiği ‘Giant’la (Devlerin Aşkı) hayranlarına bir klasik daha sunan Taylor’ın, yine MGM döneminde çektiği ve Montgomery Clift’le başrolü paylaştığı ‘Raintree Country’ oyuncuya 1958’de ilk Oscar adaylığını getirdi. Sinema tarihinin en akılda kalan Tennessee Williams uyarlamalarından ‘Cat on a Hot Tin Roof’la (Kızgın Damdaki Kedi) bir kez daha Oscar’a aday olan Taylor, bu filmde kocası Paul Newman’dan ilgi görmeyen genç kadın rolünde unutulmaz bir performans sergiledi.
Bir telekızı canlandırdığı ve ona ilk Oscar’ını kazandıran ‘Butterfield 8’ sonrası MGM’le kontratı sona eren Taylor, 20th Century Fox’un çatısı altında gelmiş geçmiş en yüksek bütçeli filmlerden ‘Cleopatra’da sonradan efsanevi bir aşk yaşayacağı Richard Burton’la beraber kamera karşısına geçti. Planlanan süreyi ve bütçeyi aşan ‘Cleopatra’, sinema tarihinin en zorlu çekim hikayelerinden biri oldu.

Richard Burton’la fırtınalı aşk
Richard Burton’la 1964’te evlenen Taylor, yine onunla oynadığı Edward Albee uyarlaması ‘Who’s Afraid of Virginia Woolf?’la (Kim Korkar Hain Kurttan?) ikinci Oscar’ını aldı ve kocasıyla cehennemvari bir ilişki yaşayan, alkolik Martha rolüyle kariyerinin en özel performanslarından birini sergiledi. Yine klasik Hollywood’un temel isimlerinden John Huston’ın yönettiği ‘Reflections in a Golden Eye’da Marlon Brando’yla, Joseph Losey’nin ‘Secret Ceremony’sinde ise Mia Farrow’la beraber kamera karşısına geçen Taylor, 1980’lere yaklaştığında gişede eskisi gibi başarılı olamamaya başladı ama has film yıldızı statüsünü hiçbir zaman yitirmedi.

‘Elizabeth Taylor haberi’ olmayan bir gazetenin bir gün bile çıkmayacağı söylenen 1960’lardan itibaren, evlilikleriyle, fırtınalı aşk hikayeleriyle manşetlerden inmeyen oyuncu, 1980’lerden sonra evlilik haberlerinin yanına Michael Jackson’la dostluğu, sağlık problemleri gibi haberleri de kattı, arkadaşı Rock Hudson’ın ölümünden sonra AIDS’le ilgili kampanyalara önayak oldu. Gelgitli bir aşk ilişkisi yaşadığı Burton’ın “Katılmayabilirsiniz ama şu ana kadar sinemanın gördüğü en iyi aktris” diye nitelendirdiği Taylor’ın dört çocuğu, 10 torunu, 4 torununun çocuğu vardı.

 

EVLİLİKLERİ Conrad Hilton Jr. (1950-1951)
Michael Wilding (1952-1957)
Mike Todd (1957-1958)
Eddie Fisher (1959-1964)
Richard Burton (1964-1974)
Richard Burton (1975-1976)
John Warner (1976-1982)
Larry Fortensky (1991-1996)

ÖDÜLLERİ

OSCAR: En İyi Kadın Oyuncu
1960-Butterfield 8, 1966-Who’s Afraid of Virginia Woolf?
BAFTA: En İyi Kadın Oyuncu
1966-Who’s Afraid of Virginia Woolf?
ALTIN KÜRE: En İyi Kadın Oyuncu
1959-Suddenly, Last Summer

FİLMOGRAFİ 

1942: There’s One Born Every Minute - Dokuz yaşında çektiği ilk filmi
1943: Lassie Come Home (Lassie Yuvaya Dönüş) - Priscilla.
1943: Jane Eyre - Orson Welles’in yanında küçük bir rolü vardı
1944: The White Cliffs of Dover - Roddy McDowall’la birlikte oynadı.
1944: ‘National Velvet’ - Mickey Rooney ile başrolü paylaştı.
1946: Courage of Lassie (Lassie’nin Cesareti) - Serinin devam filminde 14 yaşındaydı.
1951: A Place in the Sun (İnsanlık Suçu)- Montgomery Clift ile kamera karşısına geçti.
1951: Quo Vadis - Peter Ustinov’la oynadı.
1954: Beau Brummell - Ustinov ile ikinci filmi.
1956: Giant (Devlerin Aşkı) - James Dean’le birlikte rol aldı.
1958: Cat on a Hot Tin Roof (Kızgın Damdaki Kedi) - Paul Newman’la klasikleşen filmi.
1959: Suddenly, Last Summer (Bir Yaz Macerası) - Katherine Hepburn ile başrolü paylaştı.
1960: Butterfield 8 - En iyi kadın oyuncu Oscar’ını kazandı.
1963: Cleopatra (Kleopatra) - Richard Burton ile ilk filmi.
1963: The V.I.P.s - Burton ile yeniden kamera karşısında.
1966: Who’s Afraid of Virginia Woolf? (Kim Korkar Hain Kurttan?) - Burton’la başrolü paylaştığı filmde en iyi kadın oyuncu Oscar’ını aldı.
1967: The Taming of the Shrew (Hırçın Kız) - Richard Burton’la dördüncü filmi.
1967: Doctor Faustus - Truvalı Helen rolünde.
1967: Reflections in a Golden Eye (Parıltılı Gözler) - Marlon Brando ile başrolde. 1967: The Comedians (Komedyenler) - Yeniden Burton ile.
1968: Boom! - Flora ‘Sissy’ Gorforth rolünde.
1969: Anne of the Thousand Days (Bin Günlük Mutluluk) - Richard Burton’ın başrolü oynadığı filmde kısa bir rolü oldu.
1972: X, Y and Zee - Michael Caine ile oynadı.
1972: Under Milk Wood - Burton ile yeniden bir araya geldi.
1980: The Mirror Crack’d (Ve Ayna Kırıldı) 1981: General Hospital - ilk TV dizisi rolü.
1992: The Simpsons - Animasyonda kendini ve Maggie karakterini seslendirdi.
1994: The Flintstones (Çakmaktaşlar) - Pearl Slaghoople rolünde.