Mengü Ertel yaşamı ve yapıtlarıyla Galeri 5'te

Mengü Ertel yaşamı ve yapıtlarıyla Galeri 5'te
Mengü Ertel yaşamı ve yapıtlarıyla Galeri 5'te
Galeri 5'de açılacak "Tiyatrografi" sergisinde, Murat Ertel'in gözüyle Mengü Ertel'in yaşamı ve yapıtları yer alıyor.

Mengü Ertel'in sanata yaklaşımını, diğer sanatçılarla ve farklı sanat dallarıyla kurduğu ilişkileri, emeğini ve farklı alanlardaki yeteneklerini daha iyi anlamamızı sağlayacak olan Tiyatrografi sergisi, 12 Ağustos - 17 Ekim tarihleri arasında Anel İş Merkezi’nde bulunan ve Anel Grup tarafından desteklenen Galeri 5’te gerçekleşecek.
Sanatçının oğlu Murat Ertel'in çoğu zaman bire bir tecrübeleri ve ona miras kalan hikâyelerinden yola çıkan sergi Didem Çapa küratörlüğünde hazırlandı. Sanatçının yaşamına, yapıtlarına ve çok yönlü kişiliğine bizleri bir adım daha yaklaştıran bu sergi, izleyicilere ve genç sanatçılara yeni ufuklar açacak.Mengü Ertel Hakkında
16 Mart 1931’de İstanbul’da doğan sanatçı pek çok disiplin içinde onlarca eser yaratmış üretken bir sanatçıdır. Güzel Sanatlar Akademisi’nin Dekoratif Sanatlar bölümünde öğrenciyken bir yandan da dekor hazırladı, yönetmen yardımcılığı ve oyunculuk yaptı. 1950’li yıllarda Muhsin Ertuğrul’un da bulunduğu Küçük Sahne’de çalışmaya başladı. Muhsin Ertuğrul, Kenterlerin bir oyunu için afiş tasarlamasını istediğinde; bu istek sanatçının pek çok tiyatro oyunu için afiş tasarlamasına yol açacak ve sanatçı bu çalışmalarıyla pek çok uluslararası ödül kazanacaktı. Afiş tasarımlarının yanı sıra kitap kapağı ve logo da tasarlayan Mengü Ertel, 1956′da San Organizasyon’u, 1969′da San Grafik Atölyesini kurdu. Aynı yıl ilk tiyatro afişleri sergisini İstanbul’da Türk-Alman Kültür Merkezi’nde açtı. Bu tarihten sonra Berlin, Varşova, Brüksel, Amsterdam gibi merkezlerde kişisel sergileri açıldı.
1974 Cannes Film Şenliği afiş yarışmasında jüri özel ödülünü ve 1975 yılında Chaillot Sarayı’nda 1. Uluslararası Sinema Festivali film afişleri yarışmasında büyük ödülü aldı. Hayatı boyunca retrospektif sergi açmayı istemeyen Ertel, en son sergisini 1999′da Dolmabahçe Kültür Merkezi’nde Büyültmeler adı altında gerçekleştirdi. Yaşamının son yıllarında parkinson hastalığı nedeniyle rahatsız olan Mengü Ertel yakalandığı zatürreden kurtulamayarak, doğum gününün bir öncesi olan 15 Mart 2000′de aramızdan ayrıldı.

GALERİ 5 ADRES: Anel İş Merkezi, Saray Mah. Site Yolu Sok. No:5/4 Ümraniye- İstanbulGaleri 5 hakkında
Anel İş Merkezi’nin zemin katında 98 metrekarelik bir alana sahip olan Galeri 5, Ocak 2010’da kapılarını açtı. Anel Grup’un sanata ve sanatçıya verdiği önemin bir sonucu olarak hizmete açtığı Galeri 5, farklı sanat dallarında ulusal ve uluslararası sanatçıları sanatseverlerle buluşturuyor, sergiler düzenleyerek sanatın gelişimine katkı sağlamanın yanı sıra güzel sanatlar eğitimi alan genç kuşak sanatçılara da yeteneklerini sergileme fırsatı sunuyor.
Anel Grup, sanatın toplumsal yaşam ve eğitim açısından önemini gözeterek sanata ve kültürel faaliyetlere büyük önem veriyor, sürekli olarak düzenlediği sergilerle sanatçıları sanatseverlerle buluşturuyor.