@ErkanAktug

Merak etmeyin Babylon Bomonti yetişecek!

Merak etmeyin Babylon Bomonti yetişecek!
Merak etmeyin Babylon Bomonti yetişecek!
10 Eylül'de Avusturalyalı ünlü DJ ikilisi Flight Facilities konseriyle açılacağı duyurulan Babylon Bomonti'yi ilk kez gezdik. Her yer inşaat! Peki yetişecek mi? Babylon'un kurucularından Ahmet Uluğ, "Merak etmeyin, yetişecek" diyor. İşte izlenimlerimiz...
Haber: ERKAN AKTUĞ - erkan.aktug@radikal.com.tr / Arşivi

Yaklaşık bir yıl gecikmeyle Babylon Bomonti’deyiz! ‘Acaba nasıl oldu?’, ‘16 yıl önce yerleştiği Asmalımescit’in çehresini hızla değiştiren Babylon ruhu, aynı şeyi Bomonti’de de yapacak mı?’ diye epeydir meraktayız... Karşılaştığımız manzara bildiğiniz inşaat! ‘Hummalı çalışma’ dediğimiz şeyin tam karşılığı; yüzlerce işçi arı gibi... Burasının 10 Eylül ’de açılacağına emin miyiz!

Babylon ruhuyla şekillenecek kafeleri, dükkanları, kent bahçesi gibi kullanılacak avlusu, sanat galerisi, radyosu, müzesi ve ofisleriyle ‘yaratıcı kültür kampüsü’ne dönüşecek eski Bomonti Bira Fabrikası’nın girişinde bizi karşılayan Babylon ekibine, “Bir yıl önce iptal edilen basın toplantısında beklediğimiz manzara bu! Bir yılda bir şey değişmemiş. O zaman da ‘İnşaat var, gelirken rahat şeyler giyinin, özellikle de kalın tabanlı ayakkabı’ uyarısı yapmıştınız. Aynı noktadayız!” diye takılıyorum. “Merak etmeyin, yetişecek” diyor Babylon’un kurucularından Ahmet Uluğ, “Asmalımescit’teki ilk Babylon’u açarken düzenlediğimiz basın gezisinde de böyleydi. Bir yanda boyacılar çalışıyordu, bir yanda tabela asılıyordu. Bu konuda deneyimliyiz, merak etmeyin.”
Bir yıl ertelenmesine karşın gecikmenin nedeni elbette işi hafife almak değil izinler... Sonuçta tarihi bina. Yenileme projesinin Anıtlar Kurulu’ndaki onayı geçen aralıkta çıkmış. Belediyeden izin almak ise mayısı bulmuş.


Bundan böyle Bomontiada diye adlandırılacak kompleksin inşaat halindeki avlusundan geçip Babylon’un bulunduğu tarihi binaya giriyoruz... Koridordan geçerken sol taraftaki odanın sanatçı kulisi (Eski Babylon’a göre çok daha büyük ve konforlu) olduğunu söylüyor Ahmet Uluğ. Babylon sahneye ise sağ taraftaki kapıdan giriliyor. Yani sanatçılar konser öncesi ve sonrası bu koridordan geçecek. İzleyicilerle sanatçıların karşılaşacağı ‘en heyecanlı yer’ bu koridor!

Koridordan biraz daha ilerleyince genişçe bir fuaye alanına giriyoruz. Burada bilet gişesi, vestiyer filan olacak. Fuayeden Babylon sahnesine doğru ilerlerken içeri girmeden önce Ahmet Uluğ uyarıyor: “Nasıl bir beklenti eçirisindesiniz bilmiyorum ama burası kapasite olarak Asmalımescit’teki Babylon’dan büyük değil. Orası 400-450 kişi alıyordu, burası da 500-550 kişi kapasiteli. Burası teknik altyapı olarak çok daha iyi...”


FOTOĞRAF: MUHSİN AKGÜN
Ve beklenen an; Babylon Bomonti’nin içindeyiz... Evet, burası da fena halde inşaat sahası ama belli ki bir inşaatın bitmeden hemen önceki karmakarışık hal bu. Zaman zaman alacak işler bitmiş son rötuşlar yapılıyor. Kapasite olarak çok daha büyük olmayabilir ama eski Babylon’a göre çok daha ferah, çok daha yüksek ve çok daha konforlu bir mekan. Eski Babylon’da tavan yüksekliği 5.5 metreydi, Bomonti’de ise 11.5 metre. Tavanda dev havalandırma boruları ve spotlar dikkat çekiyor. Açılıp kapanabilen sahnenin olduğu taraftaki duvarla tam karşısındaki duvar LED’lerle kaplanmış. Babylon ekibinden biri “LED’lerle burada bazı konserlerde triplerden triplere gireceğiz” diye anlatıyor. Ahmet Uluğ da Babylon Bomonti’deki seyirci enerjisinin daha yüksek olacağını söylüyor. Zira eski Babylon’da seyirci yoğunluğu balkonla birlikte dağılıyordu, burada tüm seyirci aynı zeminde olacak. Mekanın akustik ise bu alanda uzman bir ekip tarafından bir vidanın bile akustiği hesaplanarak yapılıyor. 10 Eylül’ü iple çekiyoruz. Yetişir mi? Ahmet Uluğ’un sözüne güveniyoruz: “Merak etmeyin, yetişecek!”

Babylon Bomonti hakkında: Oyun alanımız genişliyor

Ve Babylon Bomonti nihayet...