Merak etmeyin, yine muhteşem olacak

Merak etmeyin, yine muhteşem olacak
Merak etmeyin, yine muhteşem olacak

2004 te sahneye çıplak çıktı.

Bu gece bir kez daha İstanbul'da ağırlayacağımız Macy Gray, konserin öncekileri aratmayacağını söylüyor
Haber: ELİF EKİNCİ - elif.ekinci@radikal.com.tr / Arşivi

2001’de Madonna, Christina Aguilera ve Britney Spears’ı geride bırakıp En İyi Pop Vokal Grammy Ödülü’ne uzandığında zoru başarabileceğini anlamıştık Macy Gray’in. 99’da girdiği Amerikan müzik piyasasında tutunmakla kalmadı, uluslararası tanınırlık kazanıp ‘diva’ statüsüne yükseldi zaman içinde. Üstelik tek sahası müzik değildi; Hollywood’a da bulaştı. Senaryolar yazdı, filmlerde rol kesti, müziğiyle birçok filme tat kattı. Hepsinin de altından kalkmayı başardı.
‘10 numara beş yıldız’ geçmişi hiçbir zaman tekdüze olmadığını kanıtlar nitelikte. Birlikte çalıştığı isimlere şöyle bir göz atmak bile asla ‘tahmin edilebilir’ olmadığını anlamak için yeterli aslında. Şubat 2011’deki Babylon konserinde Türk izleyicilerine de tahmin etmedikleri bir sürpriz yapıp bir Radiohead, bir de Metallica cover’ı patlatmıştı sahnede. Yaklaşık bir sene sonra Mart 2012’de, bu kez bir cover albümüyle çıktı müzikseverlerin huzuruna. Eurythmics’ten My Chemical Romance’e, Yeah Yeah Yeahs’den Kanye West’e eski yeni birçok sesin şarkılarını kendince yorumladı. Soul’un ‘çatlak’ divası Macy Gray, pürüzlü sesi, günümüz güzellik anlayışı standartlarına pek de uymayan güzelliği ve dillere destan sahne karizmasıyla, bu akşam bir kez daha İstanbul sahnesinde olacak. Saat 21.00’de Turkcell Kuruçeşme Arena’da gerçekleşecek konser öncesi, sözü kendisine bıraktık. 

Bir cover albüm yapmanızdaki motivasyon neydi? Nereden çıktı bu fikir?
Aslında bu fikir her zaman vardı, bir anda çıkan bir fikir değil. Hep bir cover albümü yapmak istemiştim ve sonunda gerçekleşti. 

Albümde çok farklı janrlardan şarkılar var. Radiohead şarkısı da var, Metallica şarkısı da. Neye göre belirlediniz listeyi?
Şarkıları seçerken ekipçe, benim tarzımdan epey farklı olmalarına özellikle dikkat ettik ki onları ‘benimmiş gibi’ yapabileyim. Listedeki şarkıların birçoğu benim zaten favori şarkılarımdandır. Örneğin, albümün ilk şarkısı Eurythmics’ten ‘Here Comes the Rain Again’ gibi. Ama spontan gelişen seçimler de oldu. Mesela Awolnation’ın ‘Sail’ını, asistanımın arabasında radyo dinlerken albüme almaya karar verdik. Duyar duymaz âşık oldum şarkıya ve mutlaka cover’lamam gerektiğini hissettim. 

2010 tarihli bir önceki albümünüz ‘The Sellout’ için “Yaptığım en iyi albüm” demiştiniz. Hâlâ aynı fikirde
 misiniz?

Hâlâ aynı fikirde olduğumu söyleyebilirim. Çünkü ‘The Sellout’ benim bağımsız bir şekilde yaptığım ve ruhumu tamamen katabildiğim ilk albümdü. Albümdeki her bir şarkı çok iyiydi. ‘Covered’ albümünde de öyle ama ikisi birbirinden çok farklı işler. ‘Covered’ için inanılmaz bir müzikal deneyimdi diyebilirim. Aslında benim için bir meydan okumaydı bu son albüm.

Şimdiye dek altı albüm yayımladınız, birçok sinema filminde rol aldınız, senaryo yazdınız, soundtrack yaptınız vs. Sizi en çok zorlayan hangisiydi?
Kariyerim boyunca beni en çok zorlayan aslında tüm bu saydığınız şeylerle anne olma durumunu dengeleyebilmekti. Ama neyse ki bu dengeyi sağlayabilmem için yanımda her zaman çok sağlam bir ekip vardı. 

Eski röportajlarınızda önceleri sesinizin tınısını pek sevmediğinizi söylüyorsunuz. Hâlâ böyle mi düşünüyorsunuz?
Açıkçası eskiden sesim konusunda hep biraz tedirgindim. Özgüven meselesi sanırım. Halen insanların hakkımda söylediklerini çok takarım. Ama sesim için Tanrı’ya minnettarım. Bu onun bana bir hediyesi.
10 yılı aşkın zamandır müzik piyasasının içindesiniz. Ne gibi değişiklikler gözlemlediniz bu sürede?
10 senede o kadar çok şey değişti ki... Bu değişimin büyük kısmının müsebbibi de internetti. İnternet, bu süreçte korsan gibi bize çok zarar veren bir olgu da yarattı ama öte yandan işlerimizin daha görünür olmasını, daha çok insana ulaşmasını da sağladı. 

Bugünkü konser, İstanbul’daki üçüncü konseriniz olacak. Buraya dair en sevdiğiniz şey ne?
Sanırım alışveriş. İstanbul’da enteresan alışveriş mekânları var. 

Bir önceki konserde, sürpriz cover’larınızla izleyiciyi şaşırtmıştınız. Bu seferki İstanbul konserinde neler bekliyor bizi?
Yine muhteşem olacak, merak etmeyin. Eski hitler, yeni birkaç parça ve sürpriz remix’ler olacak. Haberiniz olsun! 

Bu soruyu sorabileceğimiz isimlerden biri de sizsiniz: İyi bir sahne performansının anahtarı nedir?
Sadece tüm ruhunu verebilmek. Kendin eğleniyor olmalısın ki seyirci de eğlensin. Olay bu!
Macy Gray konseri, bu akşam saat 21.00’de Turkcell Kuruçeşme Arena’da.

Sinemayı sevdi, 28 filmde rol aldı
1967 Ohio doğumlu sanatçının gerçek adı Natalie Renee McIntyre. Macy Gray ise yıllar önce bir posta kutusunda görüp beğendiği sahne ismi.
Biri benzin çalmaktan iki kez hapse girmişliği var.
1996-1998 arası üç çocuğunun da babası olan Tracy Hinds ile evli kaldı. 1995 yılında, biri ocak diğeri aralık ayında olmak üzere iki çocuk doğurdu. Üçüncü çocuğu ise 1997’de dünyaya geldi.
İlk albümünü 1999’da yayımlayan sanatçının toplam altı stüdyo albümü bulunuyor.
Ally McBeal, Spider-Man, Scary Movie 3, Training Day ve Domino rol aldığı filmlerden bazıları. Toplam 28 filmde arz-ı endam eden sanatçı 2013’te vizyona girecek ‘Mama Black Widow’ filminde de Hattie Mae rolünde karşımıza çıkacak.
Evinde iki BRIT, bir MTV ve bir de Grammy ödülü var.
Billie Holiday, Aretha Franklin, Sly and the Family Stone, Led Zeppelin, Queen, Nirvana ilham aldığı isimler arasında.
Santana, Justin Timberlake, Fatboy Slim, Fergie, Nathalie Cole, Will. I.Am, Bobby Brown işbirliği yaptığı sanatçılardan bazıları…
2001 yılında Vouge dergisi tarafından En Tarz Kadın Sanatçı seçilmişti.
Daha önce 14 Temmuz 2004’te ve 14-15 Şubat 2011’de İstanbul’da, 23 Temmuz 2011’de ise Antalya’da bir konser vermişti.
2004’te Londra’da Elton John AIDS Vakfı yararına sahneye çıplak çıktı.
Bir Barack Obama destekçisi.