Merhametin bahçelerinde gezinti

Merhametin bahçelerinde gezinti
Merhametin bahçelerinde gezinti
Haber: CANAN ATALAY / Arşivi

Ressam Nil Köken, ‘Hayatın İçinden Portreler’ adıyla açtığı ilk sergisinde karmaşık ilişkilerden uzak, saf ve temiz bir dünyanın çekiciliğini yakın çevresinden tanıdığı insanların yüzlerinde simgeleştirmişti. Çalışmalarına ‘Kayıp Cenneti’ kurduğu bahçelerde arayan çağımız insanının karamsar ve yabancılaşmış atmosferini ‘Sessizlik Bahçeleri’ serisiyle devam eden sanatçı Ankara Atlas Sanat Galerisi’nde açtığı yeni sergisi ‘Gözleyen Yeryüzü’nde yaşamı bir anne şefkatiyle gözleyen ve gözeten yeryüzünün çocuklarına odaklanıyor. Tohumdan çiçeğe, yapraktan dala yeryüzünün sessiz tanıklığını yapan varlıklarda, doğanın çekici güzelliğini, bütüncül uyumunu arıyor.
Köken, resimlerinde yeryüzünü, kutsal bir anne, merhamet, sevecenlik, nezaket ve güzellik gibi erdemlere esin veren büyük bir güç olarak ele alıyor. ‘Gerçek bir dikkat ve anlayış’ olarak tanımladığı ‘sevgi’yi, aynı zamanda yeryüzünü dengede tutan ve doğa yasalarını düzenleyen güç olarak görüyor. Köken, “Resimlerimdeki her bitki, her canlı, yeryüzü annenin müşfik desteğiyle can bulan ve yaşamını sürdüren çocuklarıdır” diyor.
Yeryüzünün tüm çocuklarına adadığı serginin en ilgi gören resimlerinden ‘Masumiyetin Tatlı Huzuru’nda Meryem Ana ile Kırmızı Başlıklı Kız ’ı birleştiren Köken, kurtları masumiyetin ayakları dibinde ‘şiddetsizce’ avlanan bir avcı olarak resimlemiş. Köken, keskin gözlemci ruhuyla doğal olanı etkileyici kılan yaklaşımıyla manzara resmine yeni bir yorum getiriyor. Diğer manzaracılardan farklı olarak doğayı, toprağı, ağacı, suyu, yeryüzünün tüm varlıklarını bir bütün olarak resmediyor, hissettiriyor. Bilincin sessizliğinde ‘daima ışığa doğru’ ilerlememizi sağlayan resimleriyle bizleri baş başa bırakıyor. Atlas Galeri Tel: 0312 468 58 04