Mersin'e müzik mevsimi geldi

Mersin'e müzik mevsimi geldi
Mersin'e müzik mevsimi geldi

Mersin Müzik Festivali?nin kapanış konserinde Japon AHN Trio sahneye çıkacak.

Bu akşam İdil Bret'in Chopin yorumlayacağı konserle başlayacak 9. Mersin Müzik Festivali, soprano Denyce Graves, Ilya Gringolts gibi dünya çapında isimleri ağırlayacak
Haber: ELİF TUNCA / Arşivi

MERSİN - Türkiye’nin pek çok şehri gibi aslında; bereketli -ilkokuldan beri bildiğimiz üzere narenciye cenneti-, inançların ve kültürlerin tarihini kucaklayan mekânlara sahip ve de ekonomisi günden güne gelişmekte. Ancak 9 yıldır Mersin’i diğer şehirlerden ayıran bir şey varsa o da müzik festivali.
Sanat Etkinlikleri Derneği’nin, devlet ve yerel yönetimin desteğini kesintisiz alabilmesinin meyveleri bu yıl belki çok daha net görülecek. 9. Uluslararası Mersin Müzik Festivali, şehrin bereketinin izdüşümü gibi dünyanın en iyi isimlerini ve farklı müzik türlerini bir arada sunuyor. Bunu yaparken selam göndermeyi de ihmal etmiyor. Örneğin bu akşamki açılış konseri: Dünyaca ünlü piyanistimiz İdil Biret, şef Myron Romanul yönetimindeki Mersin Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşliğinde, Chopin’den örnekler sunarak bestecinin 200. doğum yılını kutlayacak! Bir selam da 2010 Türk-Japon dostluk yılına: İlk kez birlikte çalacak üç Japon müzisyen; Satoko Kato, Satoko Inoue ve Satoko Tanaka iki ülke arasındaki bağı, notalarla sağlamlaştıracak.
Kulaklarının pasını silmek isteyen herkesin ‘kulak kesilmek’ isteyeceği isimler de geçecek Mersin sahnesinden. Kanun, ney ve piyanoyla caz ve Türk müziğini kaynaştıran Girift Trio eşliğinde konser verecek harika ses Yıldız İbrahimova bunlardan biriyse diğeri de ‘dişi Pavarotti’ Denyce Graves. Afrika kökenli Amerikalı mezzo soprano Graves’e 28 Mayıs’taki konserinde Bilkent Senfoni Orkestrası eşlik edecek. Ve Uluslararası Paganini Keman Yarışması’nın 1998 galibi Ilya Gringolts. Dünya çapında başarılarını ve usta yorumlarını eğitimle taçlandırmak niyetiyle halen İskoç Kraliyet Müzik ve Drama Akademisi’nde ders veren Gringolts da 30 Mayıs akşamı Bilkent Senfoni Orkestrası’yla sahnede olacak.
Hep klasik tınılar duyulmayacak festivalde. Sanat yönetmeni Remzi Buharalı’nın isabetli ve dengeli programıyla 21 ve 22 Mayıs’ta İzmirli grup ‘Lock Out’la rock’ın asiliğinde buluşurken 27 Mayıs gecesi Çigan ezgilerine teslim olmamak imkânsız neredeyse. Avrupa’nın seçkin müzik ödüllerinden Echo Klassik’in sahibi ‘Jozsef Lendvay ve Arkadaşları’, coşkuyu zirveye taşıyacak! Jazzing Flamenco ise seslerin dünyasına bir geceliğine görselliği ortak edecek. Klasik İspanyol dansını jazz, blues, soul ve flamenko müzikleriyle birleştiren Antonio Najarro Dans Topluluğu’nun, ilk ikisi kapalı gişe sahnelenen Flamenko serisinin sonuncusu, 1 Haziran’da Mersinlilere tutkuyu, coşku bir kez daha hatırlatmak için sahnede.
Festival, geçen sene kaybettiği kurucularından Prof. Nevit Kodallı’ya vefasını da tam da onun arzu edeceği şekilde gösteriyor. Kodallı’nın oğlu Murat Kodallı ve ozanı Şemsi Yasdıman’ın torunu, Sinan Yasdıman’ın oğlu Serhan Yastıman, genleriyle birlikte geleneği de bugüne taşıyor. Jazz ve Türk müziğini buluşturan ‘Jazz a Turca Quartet’ın konseri 31 Mayıs’ta.
Festival 3 Haziran’da Japon AHN Trio’nin sahneye çıkacağı kapanış konseriyle sona erecek. İnternet: www.merfest.org.tr


    ETİKETLER:

    Afrika

    ,

    caz