Meryem Ana yortusunda Papa'ya 'şark' halısı

Meryem Ana yortusunda Papa'ya 'şark' halısı
Meryem Ana yortusunda Papa'ya 'şark' halısı
Katolik Hıristiyanların geleneksel bayramlarından olan 'Meryem Ana'nın Günahsızlığı Yortusu', Papa Francesco'nun yaptığı duayla Roma'da kutlandı. Meryem Ana heykeli önünde dua ederken Papa'nın ayaklarının altına bir şark halısı serildi.

RADİKAL - Katolik Kilisesi'nin inanç esasları arasında bulunan ve Hz. Meryem'in ana rahmine düştüğü andan itibaren özgün günahtan arınmış biçimde olduğunun ifadesi olarak yorumlanan 'Lekesiz Gebelik Doğması’na dayanan yortu, ruhani lider Papa Francesco’nun katıldığı törenle kutlandı.

Dün akşamki tören, tarihi başkentin merkezindeki ünlü İspanyol Meydanı’nın ilerisindeki Hazreti Meryem heykelini taşıyan sütunun (Colonna del'Immacolata) önünde gerçekleştirildi. 20 bine yakın kişinin katıldığı belirtilen törende Papa’nın kutsadığı, büyük bir vazoda bulunan çiçekler, kolonun önüne bırakıldı.

Beraberindekilerle birlikte, Papalık hediye envanterinin bir parçası olduğu belirtilen bir şark halısı üzerinde duran Papa’nın buradaki duasını, "Bakire annemiz, bizim için dua et" sözleriyle bitirmesinin ardından ilahiler okundu.

Ruhani lider daha sonra meydanda kendisini bekleyen 100’e yakın engelliyi tek tek selamladı ve kutsadı. Papa 9'uncu Pius'un, 8 Aralık 1854'te yayımladığı 'Ineffabilis Deus' adlı tamimle resmileştirilerek Katolik inanç esasları arasına yerleştirilen Lekesiz Gebelik Dogması, yeryüzündeki tüm insanların Adem'in işlediği özgün günahtan izler taşıyarak doğduğu biçimindeki inancın Hazreti Meryem için geçerli olamayacağı tezine dayanıyor.

Bu nedenle, günahsız doğan Meryem Ana’nın vaftiz edilmesine gerek kalmadığına inanılıyor. O tarihten bu yana her yıl 8 Aralık, Katolik Kilisesi tarafından dini bir yortu olarak kutlanıyor. (Esma ÇAKIR/ROMA/DHA)

'Şark halısı' Avrupa 'da neden önemli?

Doğu medeniyetlerinin halı sanatı başta Venedik olmak üzere İtalya şehir devletlerinin görsel hafızalarında önemli bir yere sahip. Doğu'dan getirilen dayanıklı, renkli ve 'otantik' eşyalar özellikle 16. yüzyıldan itibaren liman şehirlerinden başlayarak Avrupa'ya yayıldı. Törenlerde ve kutlamalarda bina duvarlarını süslemek için kullanılan Osmanlı, İran ve Hint halıları ressamların tablolarında da 'doğuya özgü' zenginliklerden biri olarak yer aldı. Avrupa'nın ve belki de dünyanın en büyük 'koleksiyoneri' kabul edilebilecek Papalık da çeşitli törenlerde envanterindeki halılardan bazılarını kullanmaya devam ediyor.Alman ressam Hans Holbein'in, 'Elçiler' tablosu içinde halı bulunan ünlü resimlerden biri.