Meryl Streep 'erkek egemen Hollywood'a çıkıştı

Meryl Streep 'erkek egemen Hollywood'a çıkıştı
Meryl Streep 'erkek egemen Hollywood'a çıkıştı
Hollywood'un önde gelen kadın oyuncularından Meryl Streep, rol aldığı sinema filmi 'Suffragette'in Londra Film Festivali'ndeki basın toplantısında sinema dünyasındaki erkek egemen düzeni eleştirdi: "Karar alma süreçlerine daha fazla kadın dahil edilmeli"

RADİKAL - Hollywood'un hem kamera önünde hem de kamera arkasında kadınlara çifte standart uyguladığı sık gündeme gelen konulardan. Kadınlara negatif ayrımcılık uygulandığı, bunun yıldız isimler arasındaki ücretlendirme uygulamalarına bile yansıdığı son dönemde daha fazla dillendirilir oldu. Son olarak dün gece, Hollywood'un önde gelen kadın oyuncularından Meryl Streep, sinema endüstrisinin erkeklerin egemenliğinde olmasının öfke uyandırdığını söyledi. 59. Londra Film Festivali'nin açılış filmi 'Suffragette'te İngiltere'de kadınlara da oy hakkı verilmesi için yürütülen siyasi mücadeleye liderlik yapan Emmeline Pankhurst'ü canlandıran Oscar ödüllü oyuncu Streep, önceki saatlerde düzenlenen basın toplantısında "Karar alma süreçlerine daha fazla kadının dahil edilmesi" çağrısında bulundu.
BBC'nin haberine göre; dünyanın pek çok yerindeki kurumlarda, kadınların yönetime dahil edilmediğini belirten Streep, "Yönetim kurulu masaya şöyle bir göz gezdirdiğinde, üyelerin yarısı kadın değilse, bu durumun doğru olmadığını düşünmezse, o zaman hiçbir ilerleme sağlanamaz" dedi.

Marion Cotillard: Hollywood'da feminizme yer yok


ELEŞTİRMENLER ÇEVRESİNDE 37 ERKEK, İKİ KADIN VAR!
Sinema sektörüne de değinen Meryl Streep, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki film oylama sitesi Rotten Tomatoes'da çok büyük çoğunluğun erkeklerden oluştuğunu, New York Film Eleştirmenleri Çevresi'nde de sadece iki kadın eleştirmene karşılık, 37 erkek eleştirmen bulunduğunu söyledi.
19 kez Oscar ödüllerine aday gösterilen, üç kez de ödül kazanan 66 yaşındaki Meryl Streep, "Bu durum çok sinir bozucu. Zira insanlar bunu bilgelik olarak kabulleniyor. Hakkaniyetli bir durum değil; bizim de dahil olmamız gerekli" dedi. Meryl Streep yakınlarda verdiği bir mülakatta kendisini feminist olarak nitelemeye yanaşmaması ile ilgili bir soruyu da yanıtladı. Streep, "Bu filmde bir ifade geçiyor; 'Laf değil, ' diye... Benim için de aynı ifade söz konusu. Yaşamımda yaptıklarım, bir insan olarak ne olduğumu gösterir. Onunla uğraşın, sözcüklerle değil" şeklinde konuştu.

'Suffragette'in yönetmeni Sarah Gavron, senaristi Abi Morgan, oyunları Carey Mulligan ve Meryl Streep. 

'Hollywood kadınlar açısından eskisinden daha kötü durumda'

'KÖLE OLACAĞIMA İSYANCI OLURUM'
İngiltere Parlamentosu'nun ilk kez bir İngiliz sinema yapımına çekim olanağı tanıdığı 'Suffragette' filminin tanıtımı amacıyla hazırlanan tişörtler ise Atlas Okyanusu'nun iki yakasında tartışma uyandırdı. Filmin oyuncuları Meryl Streep, Carey Mulligan, Romola Garai and Anne-Marie Duff'ın Time Out dergisinin çekimleri için giydikleri tişörtlerde yazılı, Suffragette hareketinin lideri Emmeline Pankhurst'ün 1913'de kadınlara oy hakkı verilmesini talep eden konuşmasından alınma 'Köle olacağıma isyancı olurum' sözleri tartışma yarattı.
Kimi çevreler, tişörtlerdeki 'köle' sözcüğünün tarihi anlamının gözardı edilmiş olduğunu belirterek köleliğin bir seçimmiş gibi gösterilmesinden ve beyaz olmayan kadınların harekete katkılarının yansıtılmamasından yakındı. Basın toplantısında, özellikle Twitter'da yayılan tişört eleştirilerini yanıtlayan senaryo yazarı Abi Morgan, "Bu olumsuz çağrışımlar, filmin gerçek ve samimi amacı olan, tüm dünyada bütün kadınlar için eşitlik sağlanması hedefini gölgelerse, yazık olur. Benim için bu anlatı çok önemli. Ama tartışmalar da önem taşıyor ve yapılması gerekir" dedi.

KIRMIZI HALIDA FEMİNİST PROTESTO
Akşam saatlerindeki prömiyer sırasında ise art arda ünlü sinema oyuncuları sinema salonuna girerken, bir ara kırmızı halı üzerinde feminist göstericiler eylem düzenledi. Üzerlerindeki "Her hafta iki kadın öldürülüyor", "Ölü kadınlar oy veremez" gibi sloganlar yazılı giysileriyle dikkat çeken Sisters Uncut hareketinden göstericiler, bir yanda filmin oyuncuları mülakat vermekteyken, kırmızı halı üzerine uzanarak seslerini duyurdular. (BBC)