Met'in Pablo Picasso hazinesi

Met'in Pablo Picasso hazinesi
Met'in Pablo Picasso hazinesi

Serginin başyapıtı, ?Nude, Green Leaves and Bust?.

NEW YORK- New York’taki ünlü Metropolitan Sanat Müzesi (Met), bünyesindeki tüm Pablo Picasso eserlerinin yer alacağı büyük bir Picasso sergisi açıyor.
Sotheby’s ve Christie’s müzayede evleri de Picasso’nun erken devresine ait, uzun zamandır sanat piyasasında olmayan iki eseriyle birlikte sergiye destek veriyor. Picasso’nun 19 yaşındayken yaptığı kendi portre çalışması ‘Yo’ dan 87 yaşında yaptığı ‘Standing Nude and Seated Musketeer’a kadar ressamın tüm kariyerini kapsayan önemli eserlerinin bulunacağı sergide toplam  34 tablo, 58 çizim, 12 heykel ve seramiğin dışında sanatçının 200’den fazla eskizi sanatseverlerle buluşacak.
27 Nisan’da açılacak sergide ocak ayından beri koruma altında bulunan ‘The Actor’ ve 1906’da resmedilen Gertrud Stein portresi dikkat çekiyor. Sergide Picasso’nun 1961’den beri görücüye çıkmamış, 1932 tarihli ‘Nude, Green Leaves and Bust’ (Çıplak, Yapraklar ve Büst) adlı tablosu da yer alacak. Sanatçının başyapıtları arasında sayılan tablo, 4 Mayıs’ta Christies tarafından satılacak. Bu tablonun ‘Pipolu Çocuk’ tablosunun 104.17 milyon dolarlık rekorunu kırması bekleniyor. (Kültür Sanat)