Michel Gondry !f İstanbul'un konuğu

Michel Gondry !f İstanbul'un konuğu
Michel Gondry !f İstanbul'un konuğu
'Sil Baştan'la 2000'ler sinemasına damga vuran Michel Gondry, !f İstanbul'un konuğu olarak Türkiye'ye geliyor.

13. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin ağırlayacağı konuklar arasına ünlü Fransız yönetmen Michel Gondry de katıldı. Gondry’nin Noam Chomsky ile yaptığı sohbetlerden oluşan son filmi ‘Uzun Boylu Adam Mutlu mu? Noam Chomsky ile Canlandırma Bir Sohbet’ de festivalin ‘Digiturk Galaları’ bölümünde Türkiye prömiyerini yapacak.
Björk’ten Massive Attack’e, Rolling Stones’tan Radiohead’e pek çok ünlü şarkıcı ve gruba çektiği video kliplerle adını duyuran Gondry, 2001’de ilk sinema filmi olan ‘Human Nature/İçgüdü’yü yönetti. Bir önceki filminde olduğu gibi Charlie Kaufmann imzalı senaryosuyla çektiği ikinci uzunu ‘Sil Baştan/Eternal Sunshine of the Spotless Mind’la 2000’ler sinemasına silinmemecesine adını yazdırdı. Gondry, sonraki filmleri ‘The Science Of Sleep/Rüya Bilmecesi’ (2006), ‘Be Kind Rewind/Lütfen Başa Sarın’, ‘Yeşil Yaban Arısı/The Green Hornet’, ‘The We and the I’ ve son olarak geçen sezon izlediğimiz ‘Günlerin Köpüğü/L’écume des jours’ filmleriyle hayranlarını şaşırtmaya devam etti.
Yeni filminde dilbilimci, filozof, tarihçi, mantıkçı, aktivist, siyasi eleştirmen ve yazar sıfatlarının hepsi birden olan Noam Chomsky’le yaptığı sohbetleri canlandırma sinemasını kullanarak büyüleyici bir izleme deneyimine dönüştüren Gondry, yaşayan en büyük filozoflardan birinin çocukluğundan bugüne süren etkileyici hayatına tanıklı etmemizi sağlıyor.
!f music’in merakla beklenen açılış partisi ise Berlin elektronik müzik camiasının saygın plak şirketi BPitch Control’un minimal ve house ritimleriyle meşhur DJ’leri Camea ve Kiki’nin katılımıyla 25 Ocak’ta The Hall’da yapılacak.
İş Bankası Maximum Kart partnerliğinde ve Mars Cinema Group ortaklığında düzenlenen 13. !f İstanbul, 13-23 Şubat tarihlerinde İstanbul, 7 Şubat-2 Mart arası ise Ankara ve İzmir’de yapılacak.