Mick hâlâ en büyük

Rolling Stones'un solisti Mick Jagger, 'Wandering Spirit'den sekiz yıl sonra yeni solo albümü 'Goddess in theDoorway'i yayımlıyor.

İSTANBUL - Rolling Stones'un solisti Mick Jagger, 'Wandering Spirit'den sekiz yıl sonra yeni solo albümü 'Goddess in theDoorway'i yayımlıyor. Jagger dördüncü solo albümünü, şu ana kadarki en kişisel çalışması olarak değerlendiriyor.
Albümün solo olduğuna bakmayın. Assolist Jagger ama arkasında oldukça sıkı ve zengin bir kadro var. 'Goddess in the Doorway'in ilk single'ı 'God Gave Me Everything', Jagger-Lenny Kravitz ortak çalışması. Mistik bir dans parçası olarak nitelendirilen
'Joy'da ise bir başka yıldız U2'dan Bono yer alıyor.
Rock-reggae buluşması
Rob Thomas da üstada, 'Visions of Paradise' adlı soul-pop şarkısında eşlik ediyor. Wyclef Jean'in, Jagger'la birlikte prodüktörlüğünü üstlendiği 'Hideaway' şarkısıyla 'Goddess in the Doorway', reggae'den de izler taşıyor.
Rock tarihinin yaşayan efsanesi Jagger'ın yeni solo albümü 20 Kasım'da yurtdışında piyasaya sürülüyor. Albüm, EMI etiketiyle ülkemizde aralık ayında piyasaya sürülecek.
***
'Müzikte demokrasi her zaman güzel değil'
Britanya Başbakanı Tony Blair, sıkı bir Rolling Stones hayranı olmasına karşın geçen yıl Mick Jagger'ı, 'Sir' unvanı listesinden çıkarmıştı. Nedeniyse Jagger'ın, Brezilyalı manken Luciana Morad'dan gayrimeşru bir çocuk sahibi olması ve bunun, Blair'in partisinin savunduğu aile değerleriyle ters düşmesiydi.
'Sir' unvanı eksik olsun. Jagger'ın zaten yeterince 'ağır' sıfatı var: Rolling Stones'un solisti; rock tarihinin yaşayan en popüler, en etkili, en seksi, en cool ismi olması... vb. (Kendisi, seksi ve cool olmasına, on üzerinden dokuz buçuk veriyormuş.)
Alman Stern dergisi, 8 Kasım 2001 tarihli sayısında Mick Jagger ile yeni solo albümü 'Goddess In Doorway', 2002'de 40 yılı geride bırakacağı Rolling Stones ve 11 Eylül üzerine bir söyleşi yaptı.
Pek çok meslektaşınız bu haftalarda uçakla yolculuk etmekten korkuyor. Siz bugün Köln'desiniz, sonra Paris, sonra da Londra...
Benim korkum yok, daha çok Amerikalılarda var. Neden olduğunu biliyor musunuz? Çünkü bir daha eve dönememekten korkuyorlar. Bu, bir Amerikan kompleksi. Sürekli panik, yerel havalimanları kapatılabilir mesela.
New York'ta bir apartman daireniz var. Sizce, 11 Eylül ve sonrasında yaşanan acılar daha ne kadar sürecek? Yaralar ne zaman iyileşecek?
Uzun sürecek. İki hafta önce, yardım konseri için New York'taydım. Şokun ne kadar derin olduğunun orada daha iyi farkına
varıyorsunuz. Yaşanan darbeler vesilesiyle bir ortaklık; bir topluluk oluştu. Bu, toplumdaki tüm sınıfları değiştiriyor, zengin ya da fakir, fark etmiyor. Şimdi olacak olan bir sosyal ıslah ve bu sürecek.
'Goddess in the Doorway'deki 'Hideaway' şarkısında ortadan kaybolduğunuzu, saçınızı kestiğinizi, ve cep telefonunuzu işe yaramadığını düşünerek attığınızı düşlüyorsunuz. Baskı altındaki herkes böyle şeyler düşler. Bu, daha çok insanlar tatile çıktığında görülüyor. Başkası olmak istiyorlar. Daha önce hiç yapmadıklarını yapmak, sarhoş olmak istiyorlar. Hepimizin böyle coşkulu fantezileri var.
Mick Jagger'ın bazen, 'Mick Jagger' olmak istemediği oluyor mu?
Bu, problem değil. Mick Jagger bazen severek başkası olabilir: baskı yok ve birlikte çalıştığım ve benimle birlikte para kazananlara karşı sorumluluğum yok. Ama bizzat kendin olmamak olmuyor. Cadılar Bayramı'nda kendime bir maske aldım ve bir bara gittim. Maskeliyken kimse beni tanımadı. Çok komikti.
'Goddess in the Doorway' sizin dördüncü solo albümünüz. Rolling Stones'la birlikte değil de tek başına şarkı söylemek nasıl bir duygu?
Rolling Stones'un bir şahsiyeti var, onlar tıpkı bir hayvan; daha çok bir aslan gibi. Ve eğer aslansanız, aslan gibi davranmalı; öyle müzik yapmak zorundasınız. Karşınızdakileri hayal kırıklığına uğratmamalısınız. Solo çalışmak ise bunun tam tersi: bir aslanı andırmak değil de arkadaşlarınla müzik yapmak. Ayrıca her ses ya da her satır için grupla tartışmak zorunda değilim. Müzikte demokrasi her zaman mükemmel bir şey değil.
Solo albüm projenizin yanı sıra film prodüktörü olarak da faalsiniz. Başkalarının, sizin paranızla çalışması size ne kadar zor geliyor?
Çok kolay, çünkü bizzat kendim para yatırmadım, aksine umuyorum ki işim
için para ödenir. Robert Harris'in savaş-gerilim türündeki romanından sinemaya uyarlanan 'Enigma'nın prodüktörlüğünü üstlendim. Film İngiltere'de gösterime girdi ve büyük başarı elde etti. Prodüktör olmak, para yatırmanız ya da tesadüfen bir başrol oyuncusuyla evlenmiş olmanızdır ya da başka şeyler. Benim işim basit. Kitabın hakkını satın aldım ve parayı tedarik ettim. Daha fazlası değil.
Önümüzdeki yıl Rolling Stones, 40'ıncı yılını kutlayacak. Sayı, size bir şey ifade ediyor mu?
Bir sürü şeyi. 40 yaşında olunca depresyona giren pek çok insan var. Benim için öyle olmadı ama. Yaşlılığın kederine kapılacak kadar olumsuz bir duygusal yatırımım olmadı grupta. Bu, bir hikâye; grup hikâyesi. Ben kendimi gayet iyi hissediyorum.
Ama bir kutlama töreni olacak değil mi?
Umuyorum ama Rolling Stones'ta insan hiçbir şeyi tam olarak bilemez. Ayrıca gerçekten 40 yıl mı olup olmadığına dair şüphelerimiz var. Bunu bir daha hesaplayacağım.
(Kültür Sanat)