Mimar Oscar Niemeyer öldü

Mimar Oscar Niemeyer öldü
Mimar Oscar Niemeyer öldü
20. yüzyılın en ünlü modern binalarının tasarımını yapan Brezilyalı mimar Oscar Niemeyer, 104 yaşında öldü.

ANKARA - Niemeyer'in dün Rio de Janeiro'da kaldığı hastanede solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle yaşamını yitirdiği, bugün Brasilia'da cenaze töreni düzenleneceği bildirildi.

Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff, Niemeyer'in ailesini telefonla arayarak başsağlığı diledi ve “Brezilya bugün dehalarından birini kaybetti. Gün, ölümünün yasını tutma ve yaşamını alkışlama günü” dedi.

Rio de Janeiro Belediye Başkanı Eduardo Paes, Niemeyer'in memleketi olan kentte 3 günlük yas ilan etti.

Niemeyer'in ailesi, ünlü mimarın naaşının yakıldığını ve küllerinin, cuma günü Niemeyer'in doğduğu ve öldüğü Rio de Janeiro'da gömüleceğini bildirdi.

BBC'nin haberine göre, Oscar Niemeyer, Brezilya'nın başkenti Brasilia'da 1960 yılında başlıca hükümet binalarının mimarlığını yaparak uluslararası üne kavuşmuştu.

New York'taki BM binasının mimarisinde İsviçre asıllı modernist mimar Le Corbusier ile birlikte çalışan Niemeyer, kariyerine Brezilya'nın hala neo-klasik Avrupa mimarisini kopyaladığı ve gösterişli saray benzeri binalar tasarladığı 1930'larda başlamıştı.

Oscar Niemeyer, çalışmalarında Brezilyalı kadınların kıvrımlarından ilham aldığını belirtirken, “Fethedilecek büyük bir alanınız varsa kıvrım bunun doğal çözümüdür” demişti.

Cesur fütürist tasarımları, Brasilia'yı modern mimarinin ikonu haline getiren Niemeyer'in, sıkı bir Komünist ve Küba lideri Fidel Castro'nun dostu olduğu biliniyordu.

Oscar Niemeyer, Brezilya'da askeri diktatörlük sırasında ülkesinden kaçmış ve Fransa'da sürgünde yaşamıştı.

Dünyada 600'den fazla binanın mimarisine imza atan Oscar Niemeyer, 1988 yılında prestijli Pritzker Ödülü'nü kazanmıştı. (aa)