Mimarlığın Nobel'i Japon tasarımcıların oldu

Mimarlığın Nobel'i Japon tasarımcıların oldu
Mimarlığın Nobel'i Japon tasarımcıların oldu

Pritzker Ödülü?nü SANAA mimarlık ofisinin kurucuları Kazuyo Sejima ile Ryue Nishizawo aldı.

WASHINGTON  - Mimarlık alanında dünyanın en saygın ödülü kabul edilen Pritzker, üst üste küp şeklindeki mimarisi çok tartışılan New York’taki çağdaş sanat müzesi New Museum ve geçtiğimiz aylarda tamamlanan İsviçre’deki Rolex Learning Center gibi yapılarla tanınan Japon mimar ikili Kazuyo Sejima ile Ryue Nishizawo’ya (SANAA) verildi. Hyatt Vakfı tarafından verilen Pritzker’in 100 bin dolarlık parasal değeri de var.
Aslında 2010, SANAA’nın senesi sayılabilir. Daha önce ortaklardan Kazuyo Sejima, Venedik Mimarlık Bienali’nin küratörü olarak açıklanmıştı. New Museum ve Rolex Center’ın yanı sıra Japonya’daki O-Museum, Hollanda’daki Stadstheater Almere ‘De Kunstlinie’, Japonya’daki 21. Yüzyıl Çağdaş Sanat Müzesi, ABD’deki Toledo Müzesi Cam Sanat Pavyonu, Essen’deki Zollverein School ikilinin önemli çalışmaları arasında sayılabilir.
Kazuyo Sejima ve Ryue Nishizawa, yaptıkları açıklamalarda ödülü almaktan duydukları mutluluğu belirtip, ödülün daha iyi mimarlık yapmaları için kendilerine bir dinamizm kattığını söylediler.
Ryue Nishizawa, geçen yıl Yapı Endüstri Merkezi’nin davetlisi olarak İstanbul’da bir konferans vermişti.
Pritzker jüri başkanı Lord Palumbo, jürinin genel görüşlerini şöyle aktardı: “Onların mimarlığı aynı zamanda zarif ve güçlü; kusursuz ve akıcı; dahice yalnız fazlaca ya da açıkca zeki değil. Binalarının tasarımı başarılı bir şekilde bağlamı ve içeriği ile bağlantıya geçiyor.” Pritzker bu yıl dördüncü kez Japon mimarlara verildi. Daha önce 1987’de Kenzo Tange, 1993’te Fumihiko Maki ve 1995’te Tadao Ando Pritzker kazanmıştı. (arkitera.com)