Mimarlığın 'Zamansız' gücü adına!

Mimarlığın 'Zamansız' gücü adına!
Mimarlığın 'Zamansız' gücü adına!
Sanatın mekansallık ile ilişkisini araştıran sanat inisiyatifi Yoğunluk'un 3. Antalya Mimarlık Bienali kapsamında gerçekleştirdiği 'Zamansız' isimli yerleştirme, Antalya Yenikapı Gavur Hamamı'nda ziyarete açıldı. Yerleştirme, mimarlığın boşluğu ve ışığı biçimlendirme gücünü hamam yapısı üzerinden görünür kılarak zamanın ötesine taşan bir mekân deneyimi üretmeyi amaçlıyor.

Antalya’nın merkezinde, Atatürk Caddesi’nin Karaalioğlu Parkı ile kesiştiği noktada bulunan Yenikapı Gavur Hamamı, 19. yüzyılda yapılmış bir yapı. Her bir göz odasının gün ışığını içeri alan delikli bir kubbeyle örtüldüğü hamam şu anda atıl bir durumda bulunuyor. Bu tarihi hamam insanın maddeyi, maddenin de boşluğu ve ışığı biçimlendirme gücünün bir örneği. Mimarlığın gücü de insanın madde ve ışıkla kurduğu bu ilişkiden çıkıyor. Yapının hangi yüzyılda yapıldığına, onun içine giren insanın hangi zamanda yaşadığına bakmaksızın, mimarlık zamanları aşan bir biçimde insanın varlığına dokunuyor.

Zamansız, mekanın bu gücüne odaklanıyor. Giriş odalarında hamamın bugünkü hali ve kubbeden giren gün ışığı deneyimlenebilirken, yerleştirme son oda olan sıcaklığı dönüştürerek bugünün zamanından koparıyor. Kubbeden giren ışıklar güneş ile, dolayısıyla bugünün zamanı ile ilişiğini kesiyor ve kendine has bir davranış ortaya koymaya başlıyor. Karanlık ve aydınlık arasında gidip gelen ve beklenmedik şekillerde mekanın içine üzülen ışıklar su buharı ile birleşerek mekanın zamanlar ötesi özünü ortaya çıkarmaya çalışıyor.

‘Zamansız’, 15 Kasım’a kadar her gün 10:00-19:00 saatleri arası Antalya Yenikapı Gavur Hamamı’nda ziyaret edilebilir. Yerleştirme, Tansel Korkmaz’ın küratörlüğünü üstlendiği ‘Geleceği Düşünmek’ temalı 3. Antalya Mimarlık Bienali kapsamında gerçekleştirildi.


ZAMANSIZ
Metin ve Kavramsal Çerçeve: Nil Aynalı Eğler
Tasarım ve Kurulum: İsmail Eğler, Nezih Vargeloğlu, Onur Tekir
Koordinasyon: Elif Tekir
Otomasyon: Sergen Tertemiz

YOĞUNLUK hakkında
İsmail Eğler, Nil Aynalı Eğler, Elif Tekir ve Nezih Vargeloğlu’ndan oluşan YOĞUNLUK, sanat etkinliğinin mekan ile ilişkisi üzerine odaklanıyor. Mekanı sanatsal üretiminin başlangıç noktası olarak ele alan inisiyatif, kentlerde özgün nitelikleri olan mekanları keşfederek güncel sanatın mekansal deneyim ile iç içe geçtiği sergiler gerçekleştirmeyi amaçlıyor. Sergiler, davetli sanatçıların mekan ile yoğun ilişkiye geçtiği ve mekanda gizli olan potansiyelleri kendi kavrayışları içerisinden açığa çıkardıkları bir süreç içerisinden ortaya çıkıyor. Sanatçılardan beklenen, mekanı sanatsal bir deneyim alanına dönüştürmeleri... www.yogunluk.org