Mimarlık hemen, şimdi! Peki 'Ya Sonra?'

Mimarlık hemen, şimdi! Peki 'Ya Sonra?'
Mimarlık hemen, şimdi! Peki 'Ya Sonra?'
Arkitera Mimarlık Merkezi'nin düzenlediği en büyük mimarlık etkinliği ARKIMEET, VitrA öncü sponsorluğunda 'Ya Sonra' temasıyla 19-20 Kasım tarihlerinde Four Seasons Hotel Bosphorus'ta yapılacak. Mimarlık ve tasarım dünyası için zihin açıcı nitelikteki ARKIMEET, Sagrada Familia tamamlama projesinin baş mimarı Mark Burry, MIT SENSEable City Lab'ın yürütücüsü Carlo Ratti, ünlü Fransız mimar Odile Decq gibi yıldız isimleri ağırlayacak.

ARKIMEET 2014 TEMASI “Ya Sonra?”
Teknoloji ve teknolojinin hayatımıza kattığı iletişim biçimlerinin, fiziksel çevremizin; çalışma, eğlenme ve yaşama mekanlarımızın, kentlerimizin değişmesi ve dönüşmesindeki rolü ne? Mimarlığın, şehirlerin, şehirlerdeki hayatın ve insanlığın “Ya Sonra?”sı ne olacak? ARKIMEET 2014 bu belirsizlik ortamını “Ya Sonra?” sorusuyla masaya yatıracak. ARKIMEET tema metnindeki sorulara ulusal ve uluslararası 60’ı aşkın konuşmacının katılımıyla cevap arayacak.

Arkimeet 2014’ün afişini Cem Dinlenmiş çizdi.

SADECE BİLGİ DEĞİL NETWORKING VE EĞLENCE
“Mimarlar İstanbul’da Buluşuyor” sloganıyla yapılan etkinlikte ulusal ve uluslararası konuşmacıların yer aldığı konferans ve paneller düzenlenecek, ödül programlarıyla fiziksel çevrenin niteliğinin iyileştirilmesine katkı sağlayan kişi ve kurumlar onurlandırılacak. Etkinlik ve ödüllerin yanı sıra katılımcılar arasında birebir ilişkilerin kurulması için fırsatların sunulması ve uygun buluşma ortamlarının yaratılması da ARKIMEET’in esas hedeflerinden biri.

ARKİTERA GEZGİNİ ANLATIYOR
Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından verilen “Türkiye’nin mimarlık alanındaki ilk seyahat bursu” olan Arkitera Seyahat Bursu’nun bu seneki gezgini, günümüz teknolojisi gözönüne alınarak, kent ve insan ilişkisinin geldiği noktayı ve iletişim araçlarının kentleri ne derece yaşanabilir kıldığını araştırıyor. Arkitera Gezgini, seyahatini ayrıntılarıyla ARKIMEET 2014’te aktaracak.

KAMPÜSTE NELER OLUYOR?
Türkiye’de kaç mimarlık ya da tasarım okulu var? Bir rivayete göre bu soruya YÖK bile net bir cevap veremiyor! İşte ARKIMEET 2014’te “Kampüste Neler Oluyor?” isimli etkinlikte bu sorunun çevabını araştırıyor. Seçilen Kampüs Elçisi, Türkiye’deki tüm mimarlık okullarına giderek okulun iç ve dış mekan fotoğraflarını çekiyor ve akademik yönetici ile 30 dakikayı geçmeyecek bir söyleşi yaparak mimarlık eğitiminin geleceğini tartışmak için mevcut durumu tespit etmeye çalışıyor. Kampüs Elçisi seyahatini, tespitlerini ARKIMEET 2014’te detaylarıyla anlatacak.

ARKIMEET’te KİMLER OLACAK?
Mimarlık ve tasarım dünyasının önemli isimlerini ağırlayacak ARKIMEET 2014’ün öne çıkan bazı konuşmacıları şöyle: 

Barselona’daki ünlü Sagrada Família tamamlama projesinin baş mimarı Mark Burry
MIT SENSEable City Lab’ın yürütücüsü Carlo Ratti
West 8’in ortaklarından Martin Biewenga
Multidisipliner tasarımcı Christophe Pillet 

Fransız mimar ve akademisyen Odile Decq Ekonomist Emin Çapa
İletişimci Levent Erden
Gazeteci Özcan Yüksek

ARKIMEET’te BAŞKA NELER VAR?
Zaman Tüneli
Her sene ARKIMEET kapsamında tekrarlanması düşünülen ve gelenekselleşmesi beklenen oturumlardan biri “Zaman Tüneli”. Özellikle proje süreci anlaşılamadan mimari ve mekansal sorunları ile kent içindeki anlamı öne çıkan ve bu yüzden biraz da gerçeklikten kopuk değerlendirmelere mahkum projeler bu oturumda ayrıntılı olarak masaya yatırılacak.
Geçen sene Zorlu Center’ın anlatıldığı “Zaman Tüneli”nde, bu yıl İstanbloom projesi inceleniyor. Projenin mimarı Bünyamin Derman ve Esin Yapı’dan Aslı Esin ile projenin diğer paydaşları İstanbloom’un hayata geçirilmes sürecini izleyenlerle paylaşacak. Projenin internet ortamındaki zaman tüneline ise j.mp/zamantuneli2004 adresinden erişilebiliyor.

PECHA KUCHA’DA HER ŞEY 20 SANİYEDE
Japonca “fiskos” anlamına gelen Pecha Kucha, her bir slaytın 20 saniyede anlatılmaya çalışıldığı, toplam 20 slayt ve 400 saniyeden oluşan yaratıcı bir sunum türü. ARKIMEET 2014’te oldukça parlak bir konuşmacı listesi konuşmacıları bekliyor. 

Sedat Bayrak, Mimar
Cem Dinlenmiş, Karikatürist
Hakan Evkaya, Mimar
Elif İnce, Gazeteci
Özgür Mumcu, Gazeteci
Derin Sarıyer, Tasarımcı
Nevzat Sayın, Mimar
Harun Tekin, Müzisyen

“YA SONRA?” ÖYKÜLERİ
ARKIMEET 2014 öncesinde düzenlenen “Ya Sonra?” temalı ön etkiliklerden biri de öykü yarışması oldu. Öykü yarışmasında yarışmacılardan beklenen; ileri teknoloji ve teknolojinin hayatımıza kattığı iletişim biçimlerinin, küreselleşmenin, kentlerimizin değişmesi ve dönüşmesindeki rolü üzerinde düşünmeleri, bu noktadan hareketle mimarlığın, şehirlerin, şehirlerdeki hayatın ve insanlığın “Ya Sonra?”sını öyküye dönüştürmeleriydi.
96 eserin katıldığı yarışmada seçici kurul üyeleri; Ahmet Turan Köksal, Ertuğ Uçar, Mustafa Arslantunalı ve Simla Sunay Özdemir oldu. Yarışmada dereceye giren öyküler ve isimler şöyle oldu:
1. Yağmurun Durmasını Bekleyen Adam, Alirıza Arıcan
2. Haber Okuması, Sinem Cerrah
3. Bardakta Toz Var, Gökhan Kablan
Öykü Yarışması kazananları tarafından kaleme alınan ve jüri tarafından yayımlanmaya değer görülen öyküler bir kitap haline getirilerek ARKIMEET 2014 katılımcı ve ziyaretçilerine hediye edilecek.

ARKİTERA ÖDÜLLERİ TÖRENİ
Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından her sene verilen Genç Mimar, İşveren ve Yapı Malzemesi Ödülleri ARKIMEET 2014 kapsamında düzenlenecek ödül töreniyle sahiplerini bulacak. Ödül töreninde öykü yarışmasında dereceye girenlere de ödülleri verilecek.
Mimarlık odaklı olmak üzere tüm tasarım disiplinlerinin ilgiyle izleyeceği bir içerik sunacak olan ARKIMEET 2014 ile ilgili güncel bilgilere www.arkimeet.com web adresinden erişilebiliyor.