Minyatürden fırlamış pehlivanlar, ateşbazlar...

Mehterler, dansçılar, akrobatlar ve oyunculardan oluşan 100 kişilik bir ekip, Osmanlı yaşantısını ve saray şenliklerini anlatan 'Sultan-ı Seyirlik' gösterisiyle 10 gün boyunca Sarayburnu Rıhtımı'nda olacak.

İSTANBUL - Gösterinin ‘Minyatür sanatlarının görselliğini sahneye aktarmak ve zengin kaynaklardan seçme yaparak bugünün bakışıyla geçmişin üslubunu yorumlamak’ amacıyla hazırlandığı duyuruldu. Gösteride, sarayın yanı sıra toplumun çeşitli kesimlerinin işbirliğinin de simgesi haline gelmiş eğlenceler, modern sahne sanatlarının bedensel ve sözel anlatım biçimlerinden yararlaranak sahneye taşınıyor.

İstanbul 2010 Ajansı’nın projesi olarak sergilenecek 80 dakikalık gösteride Levni’nin Surnamesi’ndeki gibi esnaf kollarının geçitleri, cazgırlar, gezdirilen nahıllar, pehlivanlar, at yarışları, at canbazları, hokkabazlar, rismanbazlar, canbazlar, curcunabazlar, hünerbazlar ve atebazların temaşaları, temsili kale kuşatması ve savaşı, köçeklerin raksları, hayvanların temaşaları, Beyoğlu ve Galata gayrimüslimlerinin raksları, hanımların mehtap sefaları ve mahalle yangınını söndüren tulumbacıların görsel şöleni gibi gösteriler yer alıyor.

‘Sultan-ı Seyirlik’in rejisi İstanbul Devlet Tiyatrosu müdürü Şakir Gürzumar’a koreografisi Alpaslan Karaduman’a ait. Ramazan ’da İstanbulluları tarihi bir yolculuğa çıkartmak iddiasındaki gösteri 6 - 10 Ağustos arasında saat 21.00’de, 11 - 15 Ağustos arasındaysa 22.00’de izlenecek. Biletler biletix’te. (Kültür Sanat)


  ETİKETLER:

  İstanbul

  ,

  Ramazan

  ,

  Beyoğlu