Misyoner kemancı geliyor

Yıllardan 1996. Grammy ödüllerinin açıklanmasına birkaç hafta kalmış. Klasik müzikte yıldızı parlayan genç virtüöz Maksim Vengarov son CD'siyle iki dalda birden ödüle aday.
Haber: SERHAN YEDİG / Arşivi

İSTANBUL - Yıllardan 1996. Grammy ödüllerinin açıklanmasına birkaç hafta kalmış. Klasik müzikte yıldızı parlayan genç virtüöz Maksim Vengarov son CD'siyle iki dalda birden ödüle aday. Organizasyon ekibi Vengarov'u çağırır ve törende hangi eseri çalacağını sorar. Bir de uyarırlar: "O akşam rock, pop yıldızları olacak salonda, klasik dinleyicisine benzemez; aman dikkat!"
Ödül akşamı genç kemancı salonda yerini alır. Sıra En İyi Albüm ve En İyi Orkestra Eşlikli Solist dallarına geldiğinde alkışlarla çıkar sahneye. Beş bin kişiyi selamlar. Ve başlar... Vivaldi, Mozart gibi popüler besteciler dururken seçtiği eser 20. yüzyıldandır: Bestecisi Dimitri Şostakoviç'in de başına iş açan ünlü 1. Keman Konçertosu.
Risk almayı seviyor
Ödül yöneticilerini ter basmıştır. Gözlerini salona dikip felakete hazırlanırlar. Eser bittiğinde kısa bir sessizlik olur. Gerisini olayın kahramanından dinleyelim:
"İnsanlar ayağa kalkıp alkışladılar. O akşam benden başka sadece bir soliste nasip oldu bu. Müthişti. Herhalde 'Klasik müzik denilen şey gerçekten ilginç' diye düşünmüşlerdir. Benim işim insanları klasik müzikle tanıştırmak, onları kazanmak..."
Riski göze almak Vengarov'un alışkanlığı. Gençler popüler eserlerle seslerini duyurmaya çalışırken o, tercihini uzman kulak gerektiren eserlerden yana kullanıyor.
Shchedrin'in, Elgar'ın unutulmaya terk edilmiş sonatlarını gün ışığına çıkarıyor. Bu arada kemancıların virtüözite yolunda geçmesi beklenen sırat köprüsünden bir sıçrayışta atlayıp Paganini, Kreisler, Sarasate yorumlarıyla övgü alıyor, ödüller kazanıyor.
Her yıl farklı bir ülkede
İşte bu cesur tavrı nedeniyle eleştirmenlerin
'misyon sahibi müzikçi' nitelemesiyle değerlendirdiği genç kemancı önümüzdeki hafta, mastır dersi verdiği altı öğrencisiyle
Türkiye'ye gelecek. Beş gün boyunca atölye çalışması yapacak. O öğrencileriyle çalışırken salonun kapıları genç müzikçilere, meraklı müzikseverlere açık tutulacak.
Öğrencileriyle her yıl farklı bir ülkede
atölye çalışmaları düzenleyen Vengarov bu yıl Türkiye'yi seçti. Borusan Kültür ve Sanat Merkezi ile İtalyan Kültür Merkezi'nin ortaklaşa düzenlediği etkinlik 3-8 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek. Atölye çalışması, dinleyici olarak başlangıç saatinde Tepebaşı'ndaki İtalyan Kültür Merkezi'ne giden herkese açık. Vengarov, 11 Aralık akşamı öğrencileriyle yine aynı mekânda bir konser verecek. Tel: 0212 292 06 55