Mızrap iyi de çevresi kötü!

Mızrap iyi de çevresi kötü!
Mızrap iyi de çevresi kötü!
Televizyon dünyasının en verimli kalemlerinden Ayhan Sonyürek, ikinci filmi 'İyi Biri'nde bir yol hikayesi anlatıyor. Yeteneklerine vâkıf olduğumuz Cengiz Bozkurt, Mızrap rolünde üzerine düşeni yerine getiriyor. 500 köpek arasından seçilen Karakız da hem performans hem de sempati anlamında filmin geride bıraktığı güzel izlerden biri olmuş.
Haber: UĞUR VARDAN - ugur.vardan@radikal.com.tr / Arşivi

İYİ BİRİ (Not: 2/5)
Yönetmen: Ayhan Sonyürek
Oyuncular: Cengiz Bozkurt, Macit Sonkan, Asuman Çakır, Devrim Atmaca
Yapım: 2014, Türkiye
Süre: 117 dakika

Malum, yoldan geçen öyküler renklidir, heyecan verir. Antakya-Samandağ’da, 40 yaşına gelmesine rağmen babasına bir türlü kendisini kanıtlayamayan Mızrap, Mersin -Mut’taki askerlik arkadaşından aldığı “Buraya gel, de eş de ayarlarız” mealindeki mektubun ardından köpeği Karakız’la kendince umutlu bir serüvene atılır. Yolculukta karşısına çıkan insanlar, temelde iyi biri olduğuna inanan Mızrap’ın bir anlamda bu görüşünün güçlenmesini sağlar.


Televizyon dünyasının en verimli kalemlerinden Ayhan Sonyürek, Yeşilçam nostaljisiyle yüklü ‘Unutulmayanlar’da (yapım yılı 2006) yönetmenliğe de adım atmıştı. ‘İyi Biri’, Sonyürek’in ikinci uzun metrajlı çalışması. Film çok sayıda temayı barındırıyor; yalnızlık, ‘öteki’leştirme, tüketim toplumu, yaşlılık, ütopya vs. Öte yandan yolculuk ve filmin süresi uzun olunca, uğranacak duraklar da çoğalmış elbette ki. Lakin film kâğıt üzerindeki avantajlarını reji dokunuşu anlamında yitiriyor ve adıyla paralel bir biçimde, klasik bir eleştirmen tanımıyla buluşuyor: ‘İyi niyetli bir çaba...’ Yeteneklerine vâkıf olduğumuz Cengiz Bozkurt ise Mızrap rolünde üzerine düşeni yerine getiriyor. Mersin’deki barınaktan 500 köpek arasından seçilen ve geçirdiği ameliyat sonucu bir ayağını kaybetmiş Karakız da hem performans hem de sempati anlamında filmin geride bıraktığı güzel izlerden biri olmuş.

Cengiz Bozkurt: 'İyi Biri'nin üstüne atladım, çünkü...