Modern bireyin yalnızlığı...

Modern bireyin yalnızlığı...
Modern bireyin yalnızlığı...

?Bay Hiçkimse?de İştar Gökseven ve Ülkü Duru çifti rol alıyor.

İSTANBUL - İstanbul Tiyatro Festivali’nde bugün ‘Bir Kerem Ayan-Ülkü Duru Projesi’ olan Sabahattin Kudret Aksal’ın ‘Bay Hiç’i prömiyer yapıyor. Kerem Ayan yönetiminde, Ülkü Duru ve İşdar Gökseven yorumuyla sahnelenen ‘Bay Hiç’ bir ‘Kadın’ ve bir ‘Erkek’ üzerinden hayatın açmazlarını, ayrıksı bireyin bitimsiz yalnızlığını, düşle gerçeğin çakışmazlığını anlatıyor.
‘Erkek’in, ışığını iki yıl boyunca izlediğini söylediği ‘Kadın’ın evine gelmesiyle başlayan oyun, ‘Yalnızlığımız tek sığınağımız, hayal dünyamız tek mutlu olduğumuz yer midir, umutlarımızı koruyabilmek için hayata hiç karışmamak mı gerekir, dünyanın kaosu içinde sakince dinlenebileceğimiz, bizi örselemeyecek. ufalamayacak bir an yok mudur?’ gibi birçok soru etrafında dönüyor. Ve insan ilişkilerinin giderek azaldığı, kaos içinde yalnız bırakılmış bireyin çıldırmanın eşiğinde yalnız, mutsuz günlerle hayatını geçirdiği, her çıkış ihtimalinin kapalı olduğu bir dünyayı işaret ediyor.
Tüm başarısız denemelerden, beyhude mutluluk arayışından yorgun düşen modern çağın bireyinin, kendini gönüllü olarak sırça köşke, som yalnızlığa hapsedişini, uyumsuzluğun şiirsel halini yalın bir üslupla, vurucu cümlelerle aktaran ‘Bay Hiç’ bugün ve yarın 20.30’da Üsküdar Tekel Sahnesi’nde. (Kültür Sanat)