Modern dansın ustaları

'Dünyanın en iyi koreografı' sayılan Oscar ödüllü dansçı Paul Taylor'ın grubu 'Paul Taylor Dance Company', İstanbul'a
geliyor.

İSTANBUL - 'Dünyanın en iyi koreografı' sayılan Oscar ödüllü dansçı Paul Taylor'ın grubu 'Paul Taylor Dance Company', İstanbul'a
geliyor. Grup, 18-22 Temmuz tarihleri arasında Enka Açık Hava Tiyatrosu'nda gerçekleşecek gösteride 'Piazzolla Caldera', 'Arabesk' ve 'Company B' adlı danslarını sunacak. Bu sene 46'ncı yılını dolduran Paul Taylor Dance Company, dünyanın en seçkin dans toplulukları arasında gösteriliyor. Chicago Sun Times gazetesinin 'modern dans bundan daha iyi olamaz' yorumu yaptığı topluluk, Paul Taylor'ın eserlerini bugüne kadar altmış ülke ve tam dört yüz elli ayrı şehirde sahneledi. Birçok önemli festivale Amerika'yı temsilen katılan Paul Taylor Dance Company, 1999 yılında Beyaz Saray'ın da desteğiyle iki yıl süren 'Kültürel Değerler Dünya Turu' düzenledi. Turne kapsamında birçok ülkeye konuk olan topluluğun Şili'de sergilediği performans, bu ülkenin Sanat Eleştirmenleri Kürsüsü tarafından 1999'un 'en iyi uluslararası dans gösterisi' ödülüne değer bulunmuştu.
Bir gecede iki gösteri
1978 yılında 'Dance in America' ile televizyona adımını atan Paul Taylor Dance Compnay, 'Speaking in Tonques' ile 1991 yılında 'televizyon Oscar'ı sayılan Emmy Ödülü kazandı. 'Topluluk, The Wrecker's Ball' adlı projeleriyle yeni bir 'Dance in America' yaratmak için çalışıyor. Paul Taylor Dance Company, 21 Temmuz'daki akşam seansına ek olarak geceyarısı başlayacak ikinci bir gösteri daha sunacak.
New York Times gazetesinin 'dünyanın en heyecan verici ve en yenilikçi dans gruplarından biri' olarak nitelendirdiği Paul Taylor Dance Company, birçok eleştirmen tarafından modern dansın ulaşabileceği en üst nokta olarak kabul ediliyor. Bilgi için Tel: 0212 236 13 08 (Kültür Sanat)