Modern zamanların kahramanlıkları!

Modern zamanların kahramanlıkları!
Modern zamanların kahramanlıkları!

Femmy Otten

Galeri Zilberman, İslam minyatür sanatından ilham alan ve yüzlerce yıllık bu sanata zamanımıza uygun yorumlar getiren 'Minör Kahramanlıklar' sergisine ev sahipliği yapıyor. Nat Muller küratörlüğündeki sergide dünyaca tanınmış Imran Qureshi, Aisha Khalid gibi isimlerin yanı sıra Türkiye'den de Azade Köker, Burçak Bingöl ve Extramücadele'nin çalışmaları yer alıyor.

Babür ve Osmanlı saray hayatlarından Pers mitolojisine minyatürler çoğunlukla hükümdarları, destansı savaş ve hikayeleri ve büyülü dünyaları resmederdi. Büyük kişiliklerin büyük hikayeleri, ufak anlatımlarla... Galeri Zilberman’da Nat Muller’in küratörlüğünde açılan ‘Minör Kahramanlıklar’da ise hem ölçek hem de kahramanlık fikri tersine çevriliyor ve genişletiliyor. Çalışmalar, kahramanlıkları, daha kapsamlı sosyo-politik yapıyı oluşturan günlük, ufak yaşam mücadelelerinde ve direnişlerde arıyor. Bu ‘minör kahramanlık’, dünya meselelerinin gidişatı hakkında kâh yumuşakça kâh yüksek sesle yorum yapan kendi – çarpıtılmış – manzumunu yaratıyor. Imran Qureshi, Hayv Kahraman, Aisha Khalid, Femmy Otten’in yanı sıra Türkiye ’den de Azade Köker, Burçak Bingöl ve Extramücadele’nin çalışmalarının yer aldiği sergi 24 Ekim’e kadar devam edecek.


Imran Qureshi
İkisi de Lahor’daki National College of Art minyatür bölümü mezunu olan, yeni minyatürün seçkin ustaları Imran Qureshi ve Aisha Khalid, geleneksel tekniklerin çağdaş dağarcığa açılımına devam eden çalışmalarıyla tanınıyorlar. Qureshi’nin tuval üzerine altın varak ve akrilik işleri resimlerin yüzeylerinde çiçek desenleri patlatıyor ve güzellik ve yıkımdan oluşan bir derleme yaratıyor. Khalid ise üç boyutlu nesneler ve soyutlama aracılığıyla ruhanilik araştırmasına devam ediyor.

Aisha Khalid

Hollandalı sanatçı Femmy Otten sergiye klasik İtalyan ve Pers minyatürlerinden ilham alarak yarattığı, hayali bir aşk hikayesini anlatan 2011 tarihli enstalasyonu ‘New Myth for New Family’nin mekana özel yeniden yaratımıyla katılıyor.


Burçak Bingöl
Yine Pers minyatürü ve aynı zamanda Osmanlı vazolarından ilham alan Türkiyeli sanatçı Burçak Bingöl ‘Unforeseen Resistance’ adlı çalışmasıyla, Gezi Parkı’nda son dönemde yaşanan siyasi olaylarla 17’nci yüzyıl Pers minyatüründen bir sahne meydana getiriyor.


Extramücadele
Gözünü budaktan sakınmayan siyasi eleştirileriyle ün yapan Extramücadele ise zarif çintemani motifleriyle Türkiye’deki istikrarsız siyasi duruma yorum getiriyor.


Azade Köker
Azade Köker Osmanlı minyatürcüsü Hafız Efendi’den esinlenerek yarattığı, iyi ve kötü arasındaki sonsuz gerginliği tasvir eden karışık teknik çalışmasıyla sergiye katılıyor.


Hayv Kahraman
Irak asıllı Amerikalı sanatçı Hayv Kahraman’ın ‘Hameeha Harameeha’ adlı resmindeki ilham kaynakları ise 12’nci yüzyıl Bağdat elyazmasi Maqamat al Hariri ve Iraklı bir mülteci olarak yaşadığı kişisel tecrübesi.