MoMA büyülüyor

New York Modern Sanat Müzesi (New York's Museum of Modern Art/MoMA), çağdaş sanat alanındaki büyük koleksiyonuyla sanat müzeleri deyince dünya çapında ilk akla gelen adreslerden biri.

NEW YORK - New York Modern Sanat Müzesi (New York's Museum of Modern Art/MoMA), çağdaş sanat alanındaki büyük koleksiyonuyla sanat müzeleri deyince dünya çapında ilk akla gelen adreslerden biri. Müze, aralarında Pablo Picasso'nun 'Les Demoiselles d'Avignon', Van Gogh'un 'Starry Night', Claude Monet'nin 'Water Lilies', Piet Mondian'ın 'Broadway Boogie-Woogie', Andy Warhol'un 'Gold Marilyn' isimli çalışmalarının da bulunduğu birçok önemli esere ev sahipliği yapıyor.
İki yıl süren çalışmaları sonucunda yeni mekânına kavuşan MoMA, kapılarını sanatseverlere açtı. 75. yılını kutlayan müzenin alanı 8 binden 11 bin 650 metrekareye çıkarıldı ve böylece aynı anda 800 misafiri ağırlayabilen mekânın kapasitesi 3 bine yükseldi. Yeni MoMA'nın mimarı Yoshio Taniguchi "Amacım yeni bir mimari stilden ziyade misafirler ve sanat için bütünlüklü bir çevre yaratmaktı" diyor. Hayli görkemli bir görünüme kavuşan binanın Empire State, Rofckefeller Center, Crysler kulesi gibi New York'un simge yapıları arasında yerini alması bekleniyor. New York Times, MoMA'yı uzun zamandan beri şehirde en ustaca ve zekice tasarlanmış binalardan biri olarak yorumluyor. New Yorker'dan yazar John Updike ise yeni MoMA için 'büyüleyici' ifadesini kullanmış.
Yeni bina siyah granit, alüminyum ve cam kullanılarak tasarlanmış. Ama esas değişiklik binanın içinde. Binada beş kattan oluşan ve doğal ışıkla aydınlatılmış 30 metre yüksekliğinde bir atrium bulunuyor. Birinci katta 70'li yılların çağdaş sanat eserleri sergileniyor. Bu katta Bruce Nauman, Jeff Koons ve Matthew Barney'in yapıtları bulunuyor. İkinci kat desen, fotoğraf, tasarım eserleri, üçüncü ve dördüncü katlarda klasikleşmiş resim ve heykel galerisi, beşinci katta ise güncel sanat galerisi yer alıyor.
425 milyon dolara mal olan MoMA'nın koleksiyonu 100 bin tablo, heykel, çizim, fotoğraf, mimari eser ve tasarım ürününe ilave olarak 14 bin film, 140 bin kitap ve yayından oluşuyor. Finansmanın büyük kısmı ise New York'taki büyük şirketler, işadamları özellikle de David Rockefeller tarafından karşılandı. Müzeye giriş ücreti de 12 dolardan 20 dolara çıkarıldı. Tepkiler üzerine MoMA'nın müdürü Glenn Lowry, müzenin cuma günleri dört saat bedava gezilebileceğini açıkladı. (Kültür Sanat)