Monet gitti, Damien Hirst geldi

Monet gitti, Damien Hirst geldi
Monet gitti, Damien Hirst geldi

Man Ray gibi bir klasikle, Çinli sanatçı Li Lihong aynı sergide buluşuyor.

Şubat ayında Monet, Picasso gibi 20. yüzyılın ustalarını ağırlayan Portakal Sanat ve Kültür Evi, bu kez de Andy Warhol'dan Damien Hirst'e çağdaş sanatın dev isimlerini İstanbul'a getirdi
Haber: SEDA YÖRÜKER / Arşivi

Sergide, Andy Warhol’dan beş farklı resim var.

İSTANBUL - Son birkaç yıldır büyük bir hareketliliğe sahne olan Türk çağdaş sanat ortamına boyut katacak bir sergi, pazartesi günü Portakal Sanat ve Kültür Evinde Açılıyor. Dün ilk kez basın açılışıyla tanıtımı yapılan ‘Warhol’dan Hirst’e Dünya Sanatının Modern ve Çağdaş Ustaları’ adlı sergi, belli ki söz konusu hareketliliğe gerek içeriği gerekse sanat piyasasının dengeleri açısından önemli bir katkı sunacak.
Şubat ayında Manet, Bonnard, Matisse, Picasso gibi Batı sanatının önde gelen isimlerini İstanbul’a getirerek sergileyen Portakal Sanat Evi, bir kez daha ülkemizde yapılan sayılı sergilerden birini gerçekleştiriyor. Sergide, çağdaş sanat literatürüne bir ‘süper star’ olarak geçen Damien Hirst, tuval üzerine attığı yarıkla tuval resmine yepyeni bir boyut kazandırmış Fontana, 80’li yıllarda Amerika’da alternatif kültürün önde gelen temsilcilerinden biri Keith Haring gibi farklı bağlamlarda ve dönemlerde çalışmış dünya sanatının önde gelen isimleri yer alıyor.
Gerçekleştirdiği sergilerle adeta bir müze işlevi görüp, öncü bir rol üstleniyor Portakal Sanat ve Kültür Evi. Bu sergi de hem Hockney, Man Ray, Warhol, Arman gibi sanatçıların yapıtlarını daha önce görmemiş sanat öğrencileri ve izleyiciler için hem de çağdaş sanat koleksiyonu yapanlara koleksiyonlarını güçlendirme fırsatı sunması bakımından çok yönlü bir görev üstleniyor.
Hatta Türkiye’deki müzeler için de, koleksiyonlarını dünya sanatına yön vermiş sanatçılarla zenginleştirip ulusal kodlardan ve onun sınırlarından uzaklaşmak için bir fırsat sunuyor sergi. Portakal Sanat ve Kültür Evi’nin sergileme biçimindeki ve mekan kurgusundaki tercihleri, yapıtlarla kurduğu ilişki, serginin her açıdan büyük bir çalışmanın ürünü olduğunu da gösteriyor.   

Britanya sanatını değiştiren eser
Bu sergide görme şansı bulacağınız Damien Hirst’ün 2002 tarihli pembe ‘Kalp’i mesela... Bu resmin bir benzeri, bu yazıyı yazarken gözüme ilişen Saatchi’nin ‘100 - The Work That Changed British Art’ (Britanya Sanatını Değiştiren 100 İş) kitabının arka kapağında yer alıyor. Yani Portakal Sanat Evi’nde 9 Mayıs tarihine kadar sürecek ‘Warhol’dan Hirst’e Dünya Sanatının Modern ve Çağdaş Ustaları’ sergisinde göreceğiniz yapıtların, dünyanın önemli sanat mekanlarında sergilenmiş önemli yapıtlar olduğundan emin olabilirsiniz. Ayağımıza gelmişken, kaçırmayın.


    ETİKETLER:

    Mayın