Mono sahillerinde bekliyorum!

Mono sahillerinde bekliyorum!
Mono sahillerinde bekliyorum!

Gogol Bordello

Kilyos Solar Beach'te düzenlenen tek günlük festival Mono, farklı festival sahneleri ve etkinlikleriyle ilgi çekici bir programa sahip. Araştırmacı müzik gençliği ve hipster'lık marifetlerini zorlayacak gençler için ideal bir program var
Haber: UMUT EROĞLU / Arşivi

İstanbul sahillerinin yeni festivali Mono, bugün var oluşunun ilk titreşimlerini yaymaya başlıyor. Kilyos Solar Beach’te düzenlenen tek günlük festival farklı sahneleri ve etkinlikleriyle ilgi çekici bir programa sahip. Mono, müzik terminolojisinde tek kanal üzerinden ses iletimi anlamına geliyor. Ancak birbirinden farklı türler barındıran müzik yelpazesine bakarsak, gerçek anlamıyla ‘stereo’ bir festival olduğu söylenebilir.
Festival programına yukarıdan bakıldığında, müzik seçkisinin müziğini bilerek dinleyenlere yönelik olduğu söylenebilir. Önceki hafta sonu Electronica festivalini ağırlayan Kilyos’taki ‘ağır dans’ kitlesinden ziyade, araştırmacı müzik gençliği ve hipster’lık marifetlerini sonuna kadar zorlayacak bir kitlenin katılımını öngörmek mümkün. Karadeniz sularında tropik esintiler peşinde olanlar da Beach Bums adlı reggae, lounge ve chillwave sahnesinin cazibesine mutlaka kapılacaktır.

Burn Electronica & Dubstep Sahnesi
Peşinen söyleyelim, bu sahnede kaçırılmaması gereken isim, Grup Ses Beats. Türkiyeli grup, eski Türk filmlerinden diyalogları sample’layarak eşi benzeri olmayan, retro-funk hip hop türü bir müzik yapıyor. 19:30’da, tam güneşin akşam kızılında sahnede olacaklar. Hemen ardından 80’lerin sound’una modern dokunuşlar yapan Com Truise sahne alacak. Temposu çok yüksek olmasa da dans kıvamında, akıllı elektronik müzik. Bilindiği üzere Dubstep de artık ‘bizim’ (bkz: sahnesi bile var); Commodo ibreyi 140 BPM’e yöneltecek ilk isim. Gümbür gümbür bir dubstep değil, minimalist sularda yüzüyor ama ısınmak için uygun. Ardından gelen Compa, Manchester’dan. Compa ile Dubstep hâlâ ağırdan alıyor fakat 140 BPM’e yaklaştık sayılır. Compa, gazı verecekken konuyu biraz uzatmayı sevenlerden. Ruckspin’le aradığımız Dubstep nihayet geliyor olacak. İbre 140’ı görecek, baslar belki hemen tam gaz açılmayacak ama ardından kabini devralacak olan Jack Sparrow’la bir kez daha şansımızı deneyebileceğiz. Performansı görmeden yorum yapmak doğru değil ama Babylon’daki dubstep gecelerini hatırladığımızda ve Mono’nun Dubstep DJ’lerine baktığımızda, Pozitif’in acilen dubstep’i iyi bilen ‘yetkililere’ ihitiyaç duyduğunu belirtmek gerekiyor. Traktör, Gantz gibi İstanbullu dinleyicinin dubstep’ten ne beklediğini bilen yerli DJ’lerden en az birini bu sahnede görmek gerekiyordu. Dubstep girişimlerinin ardından New Yorklu Night Slugs, karmaşık ama eğlenceli elektronik müziğiyle sahnenin son ismi olacak.

Bol bol etkinlik, bol bol müzik
Festivalin en eğlenceli yanı, gün boyu etkinliğe doyulacak olması. Su sporları, tırmanma duvarı, yüksekten atlama, ‘color power’ gibi etkinlikler sıkılmaya mahal vermeyecek. Ayrıca Babylon ve Lounge’da müdavimlerinin çok sevdiği Happy Hour, yani içeceklerde %50 indirim uygulaması Mono Festival’de belli saatlerde gerçekleşecek. İki ana sahne dışında Beach Bums ve Dinamo Hexagon Stage’de aralarında Style-ist, Ras Memo, Club Bangkok, Yakuza, Fattish, Cervus, Macit Kimyacı gibi Radyo Babylon ve Dinamo’nun önemli isimlerinin yer aldığı DJ performanslarıyla gün ve gece boyu müzik sürecek. Günlük hayatı ve haberleri takip edebileceğiniz Radikal Okuma Köşesi’nin de festivalde yer aldığını unutmayın!

Mono Ana Sahne
Kendinize herkesten farklı bir güneş gözlüğü modeli arıyorsanız, Mono ana sahne seyircilerinin arasına karışmayı ihmal etmeyin. Zira Indie Pop, Alternatif ve Punk dinleyicilerinin çoğu burada olacak. Sahnenin yıldızı olarak sunulan isim Gogol Bordello. Bir dönemin Jay-Jay Johanson’u, şimdilerin ZAZ’ı gibi şehrin gediklilerinden Gogol Bordello 20.00’de sahneye çıkıyor. Ama biliyoruz ki programa bakanlar The Horrors ve Metric’i görmeyi daha çok istiyor, onlar da Bordello’nun hemen ardından sırayla sahne alacak. Bizden Rashit, punk kontenjanından sahnede. The Ringo Jets, Oh Land ve Battles, Mono Ana Sahne’nin diğer güzide isimleri.

Plaj denklemi
Festivalle ilgili kafaları karıştıran yegâne konu plaja erişim meselesi. Festival biletinizle gündüz alana girebiliyorsunuz ancak denize girmek ya da sahile inmek isterseniz Solar Beach’in plaj ücretini ek olarak ödemeniz gerekiyor. Festival kapılarını saat 10.00’da açıyor. Bu saatten itibaren etkinlikler ve DJ performansları başlayacak. Konserler ise 17.00’de başlıyor. Yalnızca gündüz Solar Beach’e girmek isteyenler ise plaj ücreti ödeyerek giriş yapabiliyorlar ancak akşamki konserlere kalamıyorlar.
Biletler: Tam 80TL, Öğrenci 70TL
Plaj girişi: Tam 40TL, Öğrenci 30TL