Montreux'de parlayan bir caz yıldızı

Montreux'de parlayan bir caz yıldızı
Montreux'de parlayan bir caz yıldızı
Genç şarkıcı Sanem Kalfa, Montreux Caz Festivali'ndeki yarışmada birinci oldu. Sanem Kalfa, 'Bize özgü renkleri de kullanan, kendi sesini bulmuş bir müzisyen' olarak tanımlanıyor


MONTRÖ - Avrupa’nın en prestijli müzik festivallerinden İsviçre ’deki Montreux Caz Festivali; ‘En iyi caz vokal, Sanem Kalfa’ dedi. Bu yıl 44’üncüsü gerçekleştirilen festivalde, aralarında Michael Jackson’la yıllarca çalışmış ve 27 Grammy Ödülü’nün sahibi ünlü müzisyen ve yapımcı Quincy Jones ’un da bulunduğu jüri üyeleri, festival kapsamında yapılan ‘Montreux Caz Vokal Yarışması’nda Sanem Kalfa’yı birinci seçti. Rusya’dan Yuliana Rogacheva’nin ikinci seçildiği yarışmada Portekizli Maria Joao Mendes ise üçüncü oldu.
Türkiyeli bir şarkıcının ilk kez kabul edildiği yarışmanın ‘Montreux Caz Piyanisti’ dalında ise Rusyalı Nicolay Sidorenko birinci oldu.

Müziğe çelloyla başladı
1982 yılında Trabzon’da dünyaya gelen Sanem Kalfa, 1996’da Ankara ’da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nda Viyolonsel Grup Şefi Oğuzhan Kavruk’tan çello dersleri aldı. Gazi Üniversitesi’nde lisans eğitimini tamamlayarak Hollanda ’da Prince Claus Konservatuvarı’nda caz vokalistliği eğitimine devam etti. Dena DeRose, JD Walter ve Roberta Gambarini gibi caz müzisyenleriyle birlikte çalışan Kalfa, Avrupa’da gerçekleştirilen birçok müzik festivalinde sahne aldı. Sanatçı, seslendirdiği yabancı şarkıların yanında Türk müziğine de ağırlık veriyor.

‘Duruşu olan bir sanatçı’
Caz Kulübü Nardis’in sahibi, Jazz dergisinin yöneticisi Zuhal Focan, Sanem Kalfa’yı övgüyle anlattı: ‘Montreux’a ilk kez Türkiyeli bir şarkıcı gitti ve birincilik aldı. Nardis’te 16 Şubat’ta bir konser vermişti, hakikaten bizim de çok keyif aldığımız bir konser oldu. Nardis Genç Caz Vokal Yarışması’na da davet ettik, ama katılamadı. Sanem, Türkiye’deki pek çok sanatçı gibi sadece caz standartlarıyla yetinmiyor. Bize özgü renkleri de kullandığı için bence Montreux’de çok büyük başarı elde etti. Eminim o Türk motiflerini kullanmıştır. Kendi besteleri kendi aranjmanları da var, onları da kullanıyor muhtemelen. Sanem’in Nardis’teki konserinde gördüm ki Sanem’in sesinin güzelliği, eğitimi falan dışında, bir kere kendi kimlik ve kendi duruşu var. Kendi ses rengini bulmuş bir genç sanatçı. Bu da şu anda sadece caz standartları söyleyen şarkıcılardan onu kesinlikle ayırıyor. Ama Türkiye’de ticari başarı yakalayabilir mi bilmiyorum. Bence önü son derece açık. İlk fırsatta Nardis’te de dinleyeceksiniz.’ (Kültür Sanat)


  ETİKETLER:

  Hollanda

  ,

  İsviçre

  ,

  Ankara

  ,

  caz