Mönüde bunlar da var...

Mönüde bunlar da var...
Mönüde bunlar da var...

Emily Blunt, ?Genç Victoria?daki rolüyle Altın Küre?de en iyi kadın oyuncu seçilmişti.

[REC] 2
Olayların amatör kameralar aracılığıyla sunulması son dönem korku filmlerinde moda haline geldi. 2007 yapımı İspanyol korkusu ‘[REC]/ Ölüm Çığlığı’, hırslı bir TV muhabirinin zombilerden dolayı karantinaya alınmış bir apartmanda kapana kısılmasını konu alıyor, olayları da onun kotardığı görüntülerden aktarıyordu. ‘[REC] 2’ de benzeri bir durum söz konusu. Bu sefer karantina altındaki binada olan bitenleri, özel harekat biriminin kasklarındaki kameralardan görüyoruz. Jaume Baleguero ve Paco Plaza’nın birlikte yönettiği filmde Manuela Velasco, Ferran Terraza, Pablo Rosso, Javier Botet rol alıyor.

Salgın
Haftanın korku filmlerinden ‘Salgın’ (The Crazies) George A. Romero yeniden çevrimleri zincirinin son halkası. Breck Eisner’in yönettiği film, şehir sularına karışan zehirli bir maddeden dolayı birer birer sosyopata dönüşen küçük bir kasabanın sakinlerini anlatıyor. Bunun farkına varan David ve Judy kaçmaya çalışınca kasabalarının askeriye tarafından karantinaya alındığını fark ederler. Tabii eleştirmenlere göre ilk filmdeki politik göndermelerin yerinde yeller esiyor. Başrolde Timothy Olyphant var.

Denizden Gelen
Filmografisinde ‘Züğürt Ağa’, ‘Kardeşim Benim’ gibi klasikler bulunan Nesli Çölgeçen, İstanbul Film Festivali’nin ulusal yarışma bölümünde Altın Lale için de yarışan yeni filmi ‘Denizden Gelen’de duygusal bir mülteci hikayesi anlatıyor. Afrikalı bir göçmenin ölümüne sebep olduğu için vicdan azabı duyan polisi ‘Sonbahar’la tanınan Onur Saylak, onun yolunun kesiştiği küçük mülteci Jordan’ı ise çocuk oyuncu Deniz Boyner canlandırıyor. Filmde Ahu Türkpençe de var.

Tek Başına Bir Adam
Moda tasarımcısı Tom Ford, ilk yönetmenliğinde ondan şüphe edenleri çokça haksız çıkardı. ‘Tek Başına Bir Adam’la (A Single Man) Oscar ve Altın Küre’ye aday gösterilen Colin Firth, 1960’lar Los Angeles’ında İngiliz bir eşcinsel profesörü canlandırıyor. Sekiz ay önce partnerini kaybetmiş ve onun yasını tutan profesörün intihar etmeye hazırlandığı günün hikayesi, Ford’un samimiyetini görmemize vesile oluyor. Filmde Firth’e Julianne Moore eşlik ediyor. 

Genç Victoria
Yapımcılığını Martin Scorsese ile York Düşesi Sarah’nın üstlendiği ‘Genç Victoria’ (The Young Victoria), Britanya’nın gelmiş geçmiş en etkili hükümdarlarından Victoria’yı anlatıyor. ‘C.R.A.Z.Y’yle tanıdık Quebec’li Jean Marc Vallee’nin yönettiği ‘Genç Victoria’, kraliçenin tahta oturduğu ilk yıllarına, büyük aşk yaşadığı Prens Albert’le ilişkisine odaklanıyor. Biz de bu vesileyle, Viktoryen ahlakla özdeşleştirdiğimiz Kraliçe Victoria’nın gençliğinde nasıl da özgürlüğüne düşkün olduğunu öğreniyoruz. Tabii bu tarz tarihi epiklerin olmazsa olmazı şaşaalı saray sahneleri eşliğinde... Ancak ‘Genç Victoria’ bir epik için bu şaşaalı sahneler kadar hayati olan usta oyunculuklar yönünden de eksik değil. Bu rolüyle Altın Küre kazanan Emily Blunt’ın Victoria, Rupert Friend’in de Prens Albert yorumları, bu şaşaaya dahil olmamızda en etken unsurlardan.