Morrissey hakkında az bilinen 9 gerçek

Morrissey hakkında az bilinen 9 gerçek
Morrissey hakkında az bilinen 9 gerçek
Yüksek sesli canlı performanslar için özel olarak tasarlanan ve akustiğiyle izleyicilerden tam not alan Volkswagen Arena, 7 Aralık Pazar akşamı alternatif rock müziğin en önemli gruplarından The Smiths'in vokalisti, yaşayan efsane Morrissey'i ağırlayacak. Konserde son albümünde yer alan 'İstanbul'un yanı sıra The Smiths'ten de şarkılar söyleyecek Morissey hakkında 'az bilinen 9 gerçek'i derledik.

1. Morrissey, ‘Viva Hate’ albümünde yer alan ‘Margaret on the Guillotine’ şarkısında başbakan Margaret Thatcher’i tehdit ettiği iddiasından dolayı Scotland Yard tarafından sorgulandı.

2. Morrissey, sözlerini beğenmediği için ‘What Difference Does It Make’ adlı parçayı en sevmediği The Smiths şarkısı ilan etmişti. Yaptığı bir röportajda şarkının sözlerini “Basit ve hafif utandırcı” bulduğunu belirtmişti.

3. Daha önceden İngiliz dizisi ‘EastEnders’ için de rol teklifi alan Morrissey’e dünyaca ünlü sitkom ‘Friends’in setine yaptığı bir ziyaret sırasında dizinin gitar çalıp şarkı söyleyen karakteri Phoebe ile düet yapmasının mümkün olup olmadığı sorulmuştu. Otobiyografisinde, Moz bu teklifi geri çevirişini şu sözlerle özetliyor: “Yangın merdiveninden aşağı koşarken arkama bile bakmadım; tekrar güle güle Hollywood!”

4. Müziğin küçük yaşlardan beri en büyük tutkularından biri olduğunu söyleyen Morrissey’in dinleyici olarak katıldığı ilk konser, 1972’de Manchester’da gerçekleşen T.Rex konseridir. Yıllar sonra grubun solisti Marc Bolan ile Midland Hotel’de karşılaştığında kendisinden imzasını ister, yalnız Marc Bolan kendisini reddeder ve yürümeye devam eder! 5. 80’li yılların çoğunu turnede geçiren The Smiths ekibinin en ilginç kulis isteklerinden biri, en fazla 1.5 en az 1 metre uzunluğunda, canlı bir ağacın konser günü süresince etkinlik mekanında bulundurulmasıydı. Bu özel talep doğrudan 7 Aralık günü VW Arena’da sahneye çıkacak Morrissey’den geliyordu.

6. 2006 senesinde BBC tarafından düzenlenen The Culture Show’un yaptığı oylamaya göre Morissey, David Attenborough’un birinci seçildiği Yaşayan En Önemli İngiliz İkonları sıralamasında Paul McCartney ve Davis Bowie’yi geçerek ikinci olmuştu.

7. 1987 senesinde ateşli bir Morrissey hayranı, Denver’de yayın yapan bir radyo istasyonunu silah zoruyla ele geçirip The Smiths çalmalarını talep etmişti. Başka çaresi olmayan radyo çalışanları polisin gelmesini bekledikleri beş uzun saat boyunca yayınlarında The Smiths şarkılarına yer vermek zorunda kalmıştı.

8. Günümüzde indie müzik sahnesinin en önemli isimleri arasında gösterilen Steven Patrick Morrissey’in gençlik yıllarındaki tek tutkusu müzik değildi. Futbol konusuna da hayli meraklı olan genç Morrissey’in George Best’i izleyebilmek için babasıyla beraber sık sık Manchester United maçlarına gittiği biliniyor.

9. Dünyaca ünlü şarkıcı Morrissey, profesyönel müzik kariyerine atılmadan önce NME ve Sounds gibi dönemin önemli müzik dergilerinde konuk yazar olarak yer alıyordu. Yine bu yıllarda, büyük hayranı olduğu the New York Dolls ve James Dean hakkında yazdığı Babylon Books tarafından yayımlanan iki kitabı bulunuyor.