Moskova Çaykovski Senfoni Orkestrası İstanbul'da

Moskova Çaykovski Senfoni Orkestrası İstanbul'da
Moskova Çaykovski Senfoni Orkestrası İstanbul'da
Kuruluşunun 80'inci yıldönümünü kutlayan Moskova Çaykovski Senfoni Orkestrası, bu yıla damgasını vuracak önemli konserlerden biriyle Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda müzikseverlerle buluşuyor.

Orkestra, Prokofiev’den Romeo&Juliet Süiti, Şostakoviç’den 10 No’lu Senfoni, Çaykovski’den Kuğu Gölü Grand Süiti ve 4 No’lu Senfoni’yi seslendirecek.

Orkestra, Prokofiev’den Romeo&Juliet Süiti, Şostakoviç’den 10 No’lu Senfoni, Çaykovski’den Kuğu Gölü Grand Süiti ve 4 No’lu Senfoni’yi seslendirecek.

Orkestranın Türkiye’de vereceği konserin ulaşım sponsorluğunu ise, dünyanın en büyük ve güçlü doğalgaz tedarikçisi Gazprom Export ile Türkiye’nin doğalgaz ve petrol ticaret ve iletim devi BOTAŞ üstlenecek.

Avrupa, Japonya ve Amerika’nın en iyi konser salonlarında bugüne kadar sergilediği başarılı performanslarla izleyicileri büyüleyen Moskova Çaykovski Senfoni Orkestrası, 16 Nisan Cuma ve 17 Nisan Cumartesi günleri saat 20.00’de İstanbul Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda bu kez Türk müzikseverler için konser verecek. Bunun yanı sıra, 16 Nisan Cuma günü gerçekleşecek konser öncesi İstanbul’daki konservatuar ve akademi öğrencilerine yönelik bir atölye çalışması düzenlenecek. Bu atölye çalışmasında, genç müzisyenlerin, klasik müzik dünyasının duayenlerinin provalarını izleme ve topluluğun daimi şefi Vladimir Fedoseyev’le sohbet etme olanağı bulacağı belirtildi.


Ünlü müzisyenleri ağırlıyor

L.Stokovsky ve G.Agendrot, L.Mazel ve K.Mazur, E.Mravinsky ve K.Tsekki, S.Richter, D. Oistrakh, A.Nezhdanova, S.Lemeshev, I.Arkhipova, L.Pavarotti, N.Gyauriv ve M.Freni Tchaikovsky gibi dünyaca ünlü müzisyenleri tarihinde barındıran Moskova Çaykovski Senfoni Orkestrası, V.Tretiyakov ve G.Kremer, violonist Y.Bashmet, piyanist O.Maisenberg, E. Leonskaya ve violonselist A.Knyazev gibi farklı kuşaklardan en iyi müzisyenlerle de dönemsel olarak konserlerinde bir araya gelecek.

Geçmişi ve günümüzdeki performanslarıyla orkestranın elde ettiği başarıda 35 yılı aşkın bir süredir orkestranın sanat yönetmeni ve daimi şefi Vladimir Fedoseyev de büyük rol oynadığı vurgulanıyor. Çeşitli dönemlerden ve stillerden farklı bestecilerin eserlerini yorumlamasıyla dünya çapındaki tanınırlığı artan Vladimir Fedoseyev, kendine özgü tarzı, programlarının benzersizliği ve tanınmış müzik parçalarına ilişkin özgün yorumlarıyla eleştirmenlerin dikkatini çekiyor. 2009-2010 sezonunda Fedoseyev, "Eugeny Onegin" operası, Çaykovski’nin "Kuğu Gölü Balesi" ve Dvorak’ın yeni operası "Denizkızı" için Zürih Operası’nda yeniden görev alacak.

Moskova Çaykovski Senfoni Orkestrası’nın bu yılki ana etkinliği olarak nitelendirilen "Tarihi Konserler", orkestranın kuruluşundan bugüne kadar geçen döneme adandı. Orkestranın 80. kuruluş yıldönümünü için düzenlenen turne kapsamında; orijinal müzik projeleri, konserler ve çocuklar için geliştirilen yeni projeler yer alıyor.

Moskova Çaykovski Senfoni Orkestrası, 16 Nisan akşamı Çaykovski’nin Kuğu Gölü Grand Süit’ini ve Şostakoviç’in 10 No’lu Senfoni’sini yorumlayacak. Orkestra, 17 Nisan akşamı ise Prokofiev’in Romeo&Juliet Süiti’ni ve Çaykovski’nin 4 No’lu Senfoni’sini seslendirecek. Seyircilerin tercih etmekte zorlanacağı belirtilen bu konserlerin bilet fiyatları 57 ve 47 TL olarak açıklandı.(anka)