Mozaikleri üzerine basarak tanıttılar


Mozaikleri üzerine basarak tanıttılar

Mozaikleri üzerine basarak tanıttılar
Gaziantep'teki Zeugma Antik Kenti'nde 3 yeni mozaik bulundu. Gün yüzüne çıkarılan mozaikler kazı başkanı Prof. Dr. Kutalmış Görkay tarafından tanıtıldı. Tanıtımın mozaiklerin üstüne basılarak yapılması ise tartışma yarattı.

RADİKAL- Asırlar öncesinden bugüne kalan 3 yeni mozaik Zeugma Antik Kenti'ndeki kazılarda gün yüzüne çıktı. Zeugma Antik Kenti, Roma İmparatorluğu'nun doğu sınırlarındaki en önemli merkezlerinden biri. Bölgede kazılar 2005 yılında başlamıştı. Kazı çalışmalarına ayrılan yıllık bütçe her sene değişti. 9 yılda yaklaşık 7 milyon lira harcandı. Ve aynı zaman içinde antik kentte önemli bulgular elde edildi . En tazesi "muzalar evi"ndeki kazı çalışmalarında bulunanlar.

2007'de bulunan "muzalar evi"nde kazılara verilen ara 2012 yılında son buldu. Ve sonunda 3 eşsiz mozaiğe ulaşıldı.

Üzerine basarak tanıttılar

Zeugma Antik Kenti kazılarında çıkarılan mozaikler, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin'in de katıldığı toplantı ile kazı başkanı Prof. Dr. Kutalmış görkay tarafından tanıtıldı. Ancak, tanıtım sırasında dikkat çekici bir ayrıntı vardı. Tarihi mozaikler tanıtılırken üstlerine basılması tartışmalara neden oldu. (CNNTURK.COM)